این مطلب توسط در تاریخ ۲۹/۰۷/۱۳۹۵ نوشته شده است. دسته بندی : اخبار سینما, اخبار کتاب

داریوش مهرجویی در نشست نقد رمان‌هایش با بیان علت روی آوردنش به نوشتن رمان، گفت: اغلب نویسنده‌های ما از هنر، تاریخ و زیباشناسی سینما غفلت دارند و سینما را نمی‌شناسند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عصر دیروز (چهارشنبه 28 مهر) جلسه نقد دو رمان «در خرابات مغان» و «آن رسید لعنتی» در انجمن جامعه‌شناسان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست مهرجویی درباره تفاوت فیلمسازی و نوشتن رمان، گفت: کار فیلم و نوشتن رمان هیچ فرقی با هم ندارند. هر فیلمی یک رمان است. من تمام سناریوهای فیلم‌هایم را خودم نوشته‌ام. خیلی آرزو داشتم که سناریوهایی از نویسندگان به فیلم تبدیل کنم، اما متأسفانه اغلب نویسنده‌های ما از هنر، تاریخ و زیباشناسی سینما غفلت دارند و سینما را نمی‌شناسند. بنابراین نمی‌توانند کمک‌کننده باشند. عامل دیگری که باعث شد رمان بنویسم این بود که هریک از فیلم‌هایم چه قبل و چه بعد از انقلاب با سد عظیم سانسور مواجه شد. از فیلم «گاو» که دو سال توقیف شد تا «پستچی» و «دایره مینا». بعد از انقلاب هم بسیار دیگری از فیلم‌هایم از جمله آخرین آن‌ها فیلم «سنتوری» با سانسور و توقیف مواجه شد.

این نویسنده گفت: برای مثال شب افتتاح اکران فیلم «سنتوری» آقای وزیر فیلم را توقیف کرد، بنابراین من ذله شدم که در سینما این‌قدر با سد سانسور مواجه شده‌ام. ضمن اینکه کار سینما هم وقفه‌های زیادی دارد. بنابراین آزاد کردن آن نیروی خلاقه راه جدیدی می‌خواست که نوشتن رمان یکی از این راه‌ها بود. البته من نقاشی هم می‌کشم و موسیقی هم می‌نوازم. بعضی وقت‌ها شعر هم می‌نویسم. به همین خاطر در این وقفه‌ها به جای اینکه سناریوها بنویسم و توقیف شود، رو به رمان‌نویسی آوردم، چون با ادبیات کاملاً آشنا بودم و می‌توانم کاری را که در سینما انجام می‌دهم را با کلام هم بکنم.

مهرجویی در ادامه درباره  نادیده گرفتن رمان‌هایش در فضای ادبی ایران نیز گفت: این مسئله نسبت به کتاب‌هایم وجود داشته است. اصلاً کتاب اولم «به خاطر یک فیلم لعنتی» همین مسئله حسادت و کینه‌توزی را مطرح کرده‌ام؛ یعنی چیزی که در درون ما ایرانی‌هاست. مثلاً دکترها، پرستارها، قصاب‌ها همه هوای یکدیگر را دارند و اگر کسی بخواهد وارد گروه آن‌ها بشود آن‌ها او را نمی‌پذیرند. این مسئله به خاطر سرکوب دو هزار ساله در کشور ماست که باعث شده چنین مشکلاتی داشته باشیم. همین ترافیک ما هم پر از بغض و کینه است. پر از تعارف هستیم ولی پشت سر هم به همدیگر فحش می‌دهیم. این بی‌ادبی در ترافیک نشان‌دهنده بغض و کینه و خصم‌آلود بودن ماست که در ژن‌های ما رسوخ کرده است. به همین خاطر است که الان ما در کشورمان مردان اختلاسی داریم. بنابراین اصلاً برایم مهم نیست که به کار من توجه می‌شود یا نه. برای اینکه  در جامعه ما نقد و بررسی در اولویت دهم قرار گرفته است. چون همه می‌خواهند بگویند ما آفریننده و خلاق هستیم و دیگران از ما بدترند.

این کارگردان درباره ایده نوشتن رمان‌هایش نیز گفت: من حدود 50-40 فیلمنامه نوشته‌ام که از این میان 26 فیلمنامه تبدیل به فیلم شده است و بقیه مانده است. گاهی ایده نوشتن هرکدام از این‌ها تنها یک جمله بوده است. برای نوشتن رمان «در خرابات مغان» یادم است که در حال خواندن کتابی از نجیب محفوظ بودم. در این داستان شخصیت داستانی در حال نماز خواندن و نیایش با خداوند بود. در آن‌جا جمله‌ای گفت که خیلی روی من اثر گذاشت. البته این را هم بگویم که من از هفت سالگی تا پانزده سالگی نماز می‌خواندم و تحت تأثیر محیط خانواده قرار داشتم و به حسینیه می‌رفتم. بنابراین آن تجربه‌های عرفانی که در کتاب از آن صحبت می‌کنم برای من به صورتی رخ داده است و برای من  در  کتاب«در خرابات مغان» این شخصیت دینی شکل گرفت. در عین حال پسرعمه‌ای در آمریکا دارم که شغلش نزدیک به شغل شخصیت اصلی  داستان«در خرابات مغان» بود و من از این مسئله هم بهره گرفتم و بقیه داستان را تخیل کردم.

او درباره رمان «آن رسید لعنتی» نیز گفت: اتفاقات این رمان هم تجربه خودم بود و مشکلاتی که برای فیلم‌هایم پیش می‌آمد. بیشتر بلاهایی است که پس از ساخت فیلم‌هایم بر سرم آمد.

مهرجویی گفت: برای من در نوشتن هر داستانی ابتدا وسط و پایان مهم است. همیشه با یک سینابس شروع می‌کنم و بعد شخصیت‌ها بیرون می‌آیند و آن را گسترش می دهم و این‌گونه شروع به نوشتن می‌کنم.

این نویسنده افزود: یکی از دلایلی که به کار نوشتن رمان رغبت پیدا می‌کنم به خاطر طولانی بودن زمان بین ساخت دو فیلمم است که معمولاً دو یا سه سال طول می‌کشد. ضمن اینکه در نوشتن رمان از آزادی بیشتری برخوردارم و می‌توانم خیلی از مسائل را مطرح کنم که در فیلم امکانش وجود ندارد، چون زمان فیلم باید موجز باشد. در رمان این گرفتاری‌ها وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در بخشی از این نشست مجتبی گلستانی به عنوان منتقد درباره معیارهای فکری و فلسفی آثار داریوش مهرجویی در حوزه سینما و رمان سخن گفت.

او اظهار کرد: تلاش برای تمایز بین مهرجویی فیلمساز و نویسنده کار عبثی است.

گلستانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مهرجویی به خاطر سابقه فیلمسازی‌اش در مقابل نخوت نخبگی سکوت کرده اما در مقابل آثار داستانی او سکوت شده است. با این وجود باید دلیل بعضی از سکوت‌ها را خواند.

او سپس به دو لایه بودن معنا در سینمای مهرجویی اشاره کرد و گفت این اتفاق‌ها در رمان‌های او نیز قابل مشاهده است.

گلستانی با اشاره به رمان «در خرابات مغان» کشش داستانی را یکی از ویژگی‌های مهم این رمان دانست و گفت: در هر صفحه این رمان کنش‌های عجیب و غریبی وجود دارد که مخاطب را با خود همراه می‌کند. این اتفاق در رمان «آن رسید لعنتی» نیز رخ داده است. با همین معیار من می‌توانم بگویم مهرجویی نویسنده خوبی است. رمان‌های مهرجویی برخلاف داستان‌ها و رمان‌های کسانی بودند که مدعی بر شخصیت‌محوری‌اند اما کشش داستانی ندارند. شعر ما هم دچار همین فضای بسته شده است به همین خاطر امروز یکی از بحرانی‌ترین دوران‌های ادبیات داستانی را شاهد هستیم.

در ادامه شهرام اقبال‌زاده با طرح این پرسش که مهرجویی سینماگر چه چیزی را نمی‌توانست با سینما بیان کند که به رمان‌نویسی روی آورد؟ گفت: مهرجویی ادبیات، سینما و فلسفه‌ی غرب را می‌شناسد، اما او به سینما و ادبیات و عرفان خودمان برگشته است. عرفانی که در جامعه‌ی ما بسیار مهم است چون سعی می‌کند از دین، فلسفه و قدرت نوعی معناگریزی کند.

اقبال‌زاده درباره رمان «در خرابات مغان» گفت: مهرجویی در این کتاب با عرفان مرکزیت‌زدایی می‌کند و اقتدار گفتمان غالب را می‌گیرد. مهرجویی رمانی در دست نوشتن دارد به نام «برزخ ژوری». او در این رمان می‌خواهد فلسفه را به درون جامعه بیاورد که کار سختی است.

این نویسنده درباره اینکه برخی «در خرابات مغان» را عرفان کاذب خوانده‌اند، گفت: من نمی‌دانم عرفان کاذب و اصلی را چه کسی مشخص می‌کند، چون بعضی‌ها حتی مولانا را هم عرفان کاذب می‌دانند.

اقبال‌زاده درباره رمان «در خرابات مغان» گفت: چاپ این کتاب در دوره احمدی‌نژاد یازده ماه به بهانه اینکه عرفان کاذب است، ممنوع شد. آخر سر به خود آقای مهرجویی گفتم که خودت به آقای حسینی (وزیر ارشاد وقت) زنگ بزن. بعد از آن انتشار کتاب را به حذف 26 مورد از یک جمله تا یک صفحه مشروط کردند. اسم کتاب را هم عوض کردند. قرار بود این کتاب با نام «در کازینو» منتشر شود، اما آقای مهرجویی مجبور شد نام کتاب را به «در خرابات مغان» تغییر دهد. بعد هم قرار شد کتاب جمع شود که دیگر پیگیر آن نشدند.

سپس نیره توکلی، با بیان اینکه در مورد رمان‌های داریوش مهرجویی همواره سکوت شده سخن گفت و در ادامه اظهار کرد: من به هیچ‌وجه اعتقاد ندارم که رمان‌های مهرجویی عامیانه است. رمان «در خرابات مغان او» دانش‌محور است. این در حالی است که ما در فیلم‌ها و رمان‌های ایرانی کم‌تر می‌بینیم که مباحث فلسفی دست‌مایه خلق اثر قرار بگیرند اما مهرجویی همواره در کارهایش به این حوزه پرداخته است. من رمان را این‌گونه می‌بینم که بدون اینکه از کشش داستانی کم شود درگیری‌های فلسفی شخصیت‌ها را بیان می‌کند.

او در ادامه گفت: اساساً نوع بیان ایرانی‌ها و دور زدن سانسورها برای خودش نوعی جریان شده که الان در جهان به آن توجه می‌شود. با این حال مهرجویی رمان‌هایی نوشته که از جنبه نقد اجتماعی بسیار خواندنی هستند و به شناخت جامعه ما بسیار کمک می‌کنند.

توکلی درباره رمان «آن رسید لعنتی» گفت: نویسنده خلاقیت آن را دارد که یک بحران دوران اجتماعی و جامعه را با یک اسم بشناساند. با تمام مشکلات شخصیت‌ها در داستان نور امیدی در داستان وجود دارد و این مسئله خیلی مهمی است که داستان بتواند امید بدهد. بر خلاف خیلی از کسانی که آینده را تاریک می‌بینند، مهرجویی در آثارش نوعی امید وجود دارد.

۱,۱۰۲ پاسخ به “داریوش مهرجویی: اغلب نویسندگان ما سینما را نمی‌شناسند”

 1. Denim گفت:

  quoto l’ultimo commento di Ilaria, aggiungendo che il solito, abusato eppure ancora vincente stratagemma è spostare il discorso dal piano della raiapesentpzrone (vero oggetto della critica) a quello della scelta personale (penso anche a certi commenti sul post dell’8 marzo da Lipperini)

 2. “I’m the owner of Aviva Directory and Apahcinc.”Hi Jeffrey, good to have confirmation of that. Regular folks might not be able to tell that at first glance, since it’s hard to find any contact info on either site, and the whois information appears to be private.I also see the kwikgoblin.com directory and the web10.ws directory listed as resources on avivadirectory.com. Is it correct to assume that you own those directories too? I suppose my question would be how many directories you run. Are there any other directories you run?

 3. The most important thing is to keep our motivation at the highest level. Family is important. If they can’t help you to motivate yourself in achieving your goal, it’ll be extremely hard to lose weight. Some people born with dedication, some people don’t. That’s why most American struggling with this problem.

 4. That’s a knowing answer to a difficult question

 5. Updating TYPO3 isnt that easy all the time … it cost TIME and some Extensions dont work with newer versions … so NOW you are BLOCKING MY SITE allthough all MALWARE is gone. GIVE ME BACK THE FREE WEB … I CAN'T BELIEVE THIS

 6. To increase the CTR of a ranked page, it is necessary to have such snippets that gives much more information before a user clicks, also help a page to balance the bounce rate.

 7. from people who are real customers seem…to be the perfect thing that fits the bill.this innovative method of internet advertising is catching on to people like wildfire. this is because it is cheap, extremely effective and creates an honest impression among people. like other forms of advert…

 8. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 9. Ouais. Moi je préfère être blanc que noir. C’est pareil, non ? C’est même mieux parce qu’on a des devoirs vis-à-vis de son appartenance. Ex : dans l’Histoire de la Seconde Guerre mondiale, les résistants sont mieux vus que les collaborateurs.Attendons les réactions pour rigoler.

 10. In the previous thread Dilruba puts everything so beautifully” ….… Every thing has a time … Master’s time to leave the body … Disciple’s time to Understand the Master’s True Vision …. so in that if Money / Energy / Time are used / misused and still the Main Thread is not lost … which is Love for the Master / the Truth of that moment … its worth it … we have nothing to loose …. Lets Celebrate the Now ”” still the Main Thread is not lost …Lets Celebrate the Now ”This is the right feeling ..

 11. 大変お疲れのことと思います。どうかここで相談して少しでも楽になれていたらいいのですが…思うに,最初は確かに助けてもらったり先輩ママ?として頼りになったかもしれません。でも,今の彼女はその時の彼女と同一人物ではなく,違う人になってしまったのだと思います。だって,あなたは自分より後に生まれた友人を助けてあげたりする時に,彼女の家の前で子供におしっこさせますか?ここ日本ですよ?ありえないですよね。人の家に云々もありますが,最近幼児を狙う変質者が多い中で誰が見て撮影してるかわからないのに外で出させるという自分の子供に対してもアウトだろ~と思うからです。そういうことが分からない人は,先輩ママとしてあれこれ教えてくれた人と同じですか?違いますよね。だから距離を置くことに罪悪感を感じることはないです。それに一番大事なことに気付いてますか?ママ友からあなたの友達になったお友達そのものと,ママ友でしかない人とは根本的に違うんです。前者は友達だけど,後者は「知り合い」「あったら話す程度の顔見知り」でしょ?しかも友人になった人とちがってママ友は子供を通じた付き合いでしかない。問題の彼女も子供の育児サークルでの知り合いでまだ友達になってないからママ友ですよね?子供同士が仲良くてどうしても!っていうならともかく,お友達に泣かされても○○君ママは○○君を庇う。先に手を出して虐めるのは○○君なのに…ってお子さんだって理不尽に思って本当は好きじゃないかも?お子さんのためにも距離を置いていいと思います。他のサークルも試してみるとか,或いは習い事を始めたり,土日や夜は「家族で過ごしてるから遠慮してくれる?昼も夜もなくそこまで付き合いきれない」と言うか「旦那に怒られるからごめんまたね」で叩き切る。その後は留守電にしてスルー(暴言吐いてくれたら証拠になるから消さないで)。元々のあなたのお友達や親と会ったりしてみたらどうかしら?あと誘われる前に子供と二人で出掛けてしまう。いないならしょうがないもの。既に自分の手下みたいに振舞ってるんですから,ここで切らないと子供も彼女の息子の手下扱いになっちゃうよ!頑張ってね!

 12. That insight’s perfect for what I need. Thanks!

 13. That’s a smart way of thinking about it.

 14. Really trustworthy blog. Please keep updating with great posts like this one. I have booked marked your site and am about to email it to a few friends of mine that I know would enjoy reading..

 15. Hey there I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I was browsing on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.

 16. i toootally swoon for breads. living in LA, it’s happened way more than once where i’ll be driving and i’ll spot a cute scruffy bearded guy sitting on a bus bench…then i drive a bit closer and realize that he’s actually homeless. oops.yeah. love love love breads. its too bad my BF can’t grow one, but i love him anyway

 17. Fantastic idea, Brenda! Thanks for passing that along. We are super busy with preparing for the catalog at the moment, but I will see what I can do to get something together in the next couple weeks. Because, yeah… I can totally see the need <smile>. ~Luke

 18. Lynette,I remember that exact same thread and was just mentioning it to my husband today as I was telling him about this new article. Thanks for looking it up and posting it. I do think it’s relevant here.I don’t think this necessarily “proves” his guilt as I know adrenaline can cause most people to behave in ways they normally don’t, but it does show that we all can have a dark side….and that we need to keep an open mind EITHER WAY about this articles’ validity…..until we have more evidence.

 19. cho em hỏi . trong 1 học kì các khoản tiền phải bỏ ra ngoài cái 4.8t có thêm bao nhiêu khoản ạ. VD nhÆ° học tiếng anh,tài liệu….

 20. La première à laquelle j’ai pensé c’est un mec qui perd à Tétris..Si on doit interdire ce projet alors une centaine de tours et habitions doivent être détruite sur le champ!

 21. “The Assassination …” kenne ich leider noch nicht, der steht schon ewig auf meiner Zu-sehen-Liste. Und ansonsten sind wir uns erstaunlich einig …

 22. padingtonich tausche meinen silbernen gegen einen light jeglicher farbe.Jemand Interesse?:)Naja der silberne ist auch gut. man müsste ihn nur besser halten können wenn man Stylus-Spiele spielt. mir schläft dann schonmal die linke Hand ein, oder der Daumen verkrampft sich 🙂

 23. It’s like you’re on a mission to save me time and money!

 24. I love your kitchen inspiration shots. As you know, we’re in the middle of our white-kitchen renovation as well.What material are you using for your backsplash?-Kathleen

 25. I'm trying to upload a 10 Minute long movie roughly 50 MB big and the uploader always gives me "unknown error" after a while, or it does nothing!I've tried the webbrowsers Firefox 3.0.5. and Safari 3.2.1.

 26. The guy with the cheetah hair is awesome! I wish they would hurry with their online store so i can get the goodies too! Also the blue dress look gorg on you!

 27. Excellent goods from you, man. Fashion – Videos I have understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful Fashion – Videos informations.

 28. Mitt hem SKRIKER efter detta snyggelisnygga bord!!My Tivoli har jag gillat sedan länge..3>Nu håller mitt hem och jag tummarna!!Kram

 29. É evidente que o Bacchus estava a brincar – ridendo castigat mores!Na ironia dele, há todavia uma crítica intenso ao estado de coisas a que isto chegou.O Nuno Amado (que ama a BD, para a além (e sobretudo) da Diabba naturalmente, trouxe para casa 80 euros de livros. Eu, indo lá, trazia 80 euros em três vinhetas de portagens, entre ex-SCUT e autoestradas, em portagens.Julgo que o Bacchus não ficaria por muito menos. Há distâncias que se pagam em livros.

 30. Meling我有問題, 原來 Nu skinçš„SPA機都係叫" 離子導入美容儀", 同你介紹呢部功能上有無分別呢? 我自己都有呢一部機,但我覺得Nu SKin d 精華無handybio 咁全面, 可唔可以幫我了解一下, 如果我用Nu Skin 部機, 可唔可以用 "handybio"d 精華呢 ? 因為我覺我 handybio d 精華抵用一d………我都會睇下有無需要買多一部.PS. Nu skin 都係分+ +/- 極的.

 31. The purchases I make are entirely based on these articles.

 32. Call me wind because I am absolutely blown away.

 33. You mean I don’t have to pay for expert advice like this anymore?!

 34. Estoy buscando información sobre este tema: La Danza Moderna para mi clase de teatro de 10mo grado. Me gustaría encontrar más información para así contarles a mi maestra y mis compañeros y no dejarlos con ninguna duda… gracias !

 35. Szia, szerintem pedig teljesen autentikus. És tényleg nem gulyás, hanem pörkölt, ez a részletes terminológiai leírásból, asszem elég jól kiderül:)ez az írás pedig külföldieknek készült,nekik pedig a goulash a pörkölt

 36. Interesting show! Most orthodontic offices have a community bulletin board for their patients- it is that, a bulletin board with little pins! This technology would be a good replacement of that! I would love to see a picture of this. Please post when you have the system installed in your office. Thanks again for a great show!

 37. Thanks Heather! I am one of those persons that if I do something I am doing it full tilt, not half way, so I spend alot of time on my posts, but that is going to be slowing down for me as I’m not able to get much else done in my life except blogging

 38. If not for your writing this topic could be very convoluted and oblique.

 39. in short time you will see wath will happin to america all muslim mast live this fuckink place ,and its not over all muslim must pray for for destroctoin of america kill them where ever u fine therm.

 40. Thanks! Considering I saved for a very long time and much of the trip was a gift from my mom, I think I’m still paying for it and therefore still shop at Target. I wish.

 41. A coyote would never leave anything behind? Absolutely not so. We have had coyotes prey on our sheep. I have seen dead sheep with nothing but their udders and bellies ripped open, and the entire rest of the carcass left.

 42. I merely want to say I am rookie to blog and really loved you’re blog page. Likely I am about to bookmark your blog post.. You certainly have tremendous articles. Thanks a great deal for exposing your web-site.

 43. It allowed people to vote with a bank statement or a utility bill as ID, something any illegal alien or felon could easily obtain.Well thank god at least driver's licenses are impossible to forge. One can only imagine what minors, for example, would do if they had access to fake IDs.

 44. Alors vivement les bonnes tomates goûteuses et non pas ces trucs rouges qu’ils nous vendent pour de la tomate. As-tu entendu parler de la pétition ras la fraise? c’est une pétition en Suisse pour manger des produits de saison uniquement.En tous les cas tu es une pro de la tomate, j’attends avec impatience la recette du dessert car à l’émission je n’ai pas tout suivi.On t’attend lorsque tu auras le temps.Gros bisousMyriam

 45. It’s much easier to understand when you put it that way!

 46. Lovely fabrics, if you wanted to lighten the prince charming line up I would go with these Konas: Ash, Aqua, Azure, Buttercup and Canary. Simplysolids is a great uk website that stocks Konas and if they dont have the colour you want they will order it in for you and they dont charge VAT! hope this helps

 47. A estupidez, a arrogância e a insensibilidade.1º elogio a PPC – ainda bem que não o escolheu para ministro das finanças, mas foi o governo que preside (Relvas?) que o escolhe como "chairmen" da EDP.

 48. The ABCW team had this passing conversation about awards. I'm not sure it's such a good idea; you'd win almost every week with pictures, esp the one on the top.

 49. I could watch Schindler’s List and still be happy after reading this.

 50. Great article, thank you again for writing.

 51. I agree. This will make consumer more informed on their choices. They may still choose the high calorie food but I know I wouldn’t. See those calories posted would make me slow down and think about whether or not I would really want to eat a particular item.

 52. – Fantastic read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 53. commentaire superbe en effet qui à le mérite de lever toute ambiguïté quant à l’ignominie de tous ces vieux cons, ainsi qu’avait désigné Franck à la suite de la parution du journal répugnant de Morand.Cela dit vous avez raison, quel beau livre que le soleil offusqué !QUand vous dites que la scène littéraire des années 20 à 60 est dominée par la droite sans doute allez vous un peu vite en besogne: Et Gide? Malraux ( avant guerre),Sartre, Camus?

 54. 10:47 AM whines foolishly: "Well, Juandos, that's an interesting statement to make considering you work for the airline industry. How much money has that industry picked off the government tab from the past years, leech?"…None you silly bastard and the simple use of a search engine would've give you that answer if you had bothered to check it out…Airlines were deregulated back in '76 and that's when government money stopped…

 55. That insight solves the problem. Thanks!

 56. Just how after that, spotting our team are forced to the hypothesis that women and men want in comparatively frosty irrigate, precisely how is it they implore accordingly well? The area swiftly higher than must immediately be entered by a plank propped from the threshold, down which the intruder ought to foot it carefully, clutching for aid to sprays of poison oak, the clothed aim of the nation.

 57. Okay I’m convinced. Let’s put it to action.

 58. If my problem was a Death Star, this article is a photon torpedo.

 59. Granchio,« Je n’ai rien à déclarer à part que je suis génial. » (extrait de « La jeunesse est un art », 1889) Hé hé !

 60. Unparalleled accuracy, unequivocal clarity, and undeniable importance!

 61. To let you know the fact, I ended up being passing around and encounter your web site. It can be wonderful. I mean as being a content and also design. I added one to my checklist and decided to spent the rest of the weekend surfing around. Well carried out!

 62. "Do the people at the New York Times and Washington Post really want to live in a country that looks more like Brazil and less like northern Europe? Apparently they do."As long as their neighborhoods still look like Tel Av… oops, I mean Edinburgh!

 63. the same thing, how similar both regimes are. The first thing is the iconization of Simon Bolivar. Before JVG he was just a very cool dude whoe liberated us. The rest – the coin, the plazas, even the panteon – were orders of the caudillo. Same thing.

 64. Le 04/08/2012 à 00h59 Rassurez-moi, je suis pas la seule à avoir mis ma main sur mon écran pour vraiment voir le contraste entre l’avant/l’après ? Mais les photos sont très bien prises et retouchées. Certains sont à la fois beau et belle, comment ne pas être jalouse !

 65. I’d venture that this article has saved me more time than any other.

 66. Wow, this is in every respect what I needed to know.

 67. I am not planning on doing it any time soon. But I am suffering from depression and I find myself thinking about what happens when you die, reasons to keep living, what it feels like to slide a blade across the wrists, whether or not there is Heaven/Hell, etc.Do I have a problem? What do I do?

 68. Art,"Trade-off: When there's a bunch of rain and you're gonna do a long trip, over-inflate your tires."Yup, I used the free air at Pilot to shrink my contact patches before I set off. 🙂

 69. Time Hoggers!…Some customers just seem to take all our time. The only way of dealing with this is to ensure you have your measures in place so you can deal in the facts and just the facts without any subjectivity. Do you let people hog your time?…

 70. I sorry for my English.I think other web-site proprietors should take this site as an model, very clean and magnificent user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 71. Gee willikers, that’s such a great post!

 72. Last one to utilize this is a rotten egg!

 73. That’s a slick answer to a challenging question

 74. A formidable reveal, I plainly supplied this onto a colleague who was undertaking a bit little bit evaluation on this. And he truly bought me breakfast mainly because I discovered it for him.. smile. So permit me reword that: Thnx to the take care of! Nonetheless yeah Thnkx for spending the time to talk about this, I really sense strongly about it and adore browsing extra on this topic. If doable, as you turn into expertise, would you ideas updating your blog with further particulars? It is really beneficial for me. Massive thumb up for this blog post!

 75. It’s a relief to find someone who can explain things so well

 76. As a sports fan myself, I agree that it’s very nice to know sports can be used to teach children about important issues like AIDS. It’s extremely encouraging to me to know that World Vision helps communities understand these issues by using things that are already relevant to their culture, like soccer (football). Thanks for this post, it reminds me that football is way more than just fancy stadiums and box seats.

 77. Der DSLAM steht am Ortseingang, vom Guckenrain kommend auf der linken Seite, die zwei Kästen die etwas höher stehen. Der Ãœbergabepunkt auf die letzte Meile der Telekom ist dann für “Nabern-Nord” der Kasten direkt an der Bushaltestelle und für “Nabern-Süd” der Kasten vom Guckenrain kommend rechts (bei Wolf-Hirth). Wie die Leitungen von dort genau verlaufen, weiß ich nicht, dürften aber den Straßen folgen.

 78. ach de computer is toch niet onze vriend, dat het al lukt is al heeeeeeeeeeeeel knap!! Bij deze jongens en REMKO veel plezier en let vooral niet op de tikfouten!!

 79. Had a lot of problems with the snatch portion. Tried to go off my recent 1 rep max, but between changing the plates often and not being that efficient with the movement, I couldn’t keep the pace and failed on about half the reps. Fell hard on my ass once and am really feeling it already. 8:36 on the metcon. Loved the burpee broad jumps. Couldn’t cycle the ctb pull- ups and had to resort to small sets.

 80. nov02 Che gioia il bel concetto del semplice e pulito della spontaneità…e più che “assaggiare un po’ di vita lasciando da parte le inibizioni”, l’idea credo sia di ASSAPORARE con tutti i pori, i sensi, l’anima ed emozionarsi di essere VERI.Usciamo dalle nostre barriere e stupiamo il mondo dai!

 81. poise coupons گفت:

  Good point. I hadn’t thought about it quite that way. 🙂

 82. Was totally stuck until I read this, now back up and running.

 83. Ainda me lembro muito bem do Infante do Henrique, em Sines…era pequenina, mas recordo-me de ir com os meus pais tomar café a um dos bares do navio. Faz parte das minhas recordações de criança…tenho pena que tenha sido desmantelado…é com nostalgia que vejo as suas fotografias…Marta Carlos – Sines

 84. Doktor diyor ki:Testlerin çalışıldığı laboratuvardaki referans değerlerini yazmamışsınız.Bu değerleri bilsek daha sağlıklı bir değerlendirme olacak.Ancak genel olarak ciddi bir sorun görülmüyor

 85. Didn’t know the forum rules allowed such brilliant posts.

 86. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested. Here is a longer comment because I am interested.

 87. Hilarious insight into the G Harden mirroring, CK!I would say that as things get down to it championship-wise, the degeneration can be transcended by relatively unbrutish types like Kobe and Ginobili. That’s why we love them. LeBron will never be loved for the same reason, but his brutishness is self-tempered, which is more admirable, so, again, in a fair world, he would be loved. Maybe we can get there if he stops traveling so badly.

 88. Articles like this just make me want to visit your website even more.

 89. Drinks generally is a much larger issue next the food item.In person i believe that it is likely to guide many noobs progress and also a number of people during which merely obtained taking pleasure in on the modern web host place in conjunction with desires to create old-fashioned timepieces promptly at the more cost-effective levels between players!JSP Internet site Basics

 90. “Or, if you don’t want to use tortured logic because you can’t see anything but race: the more informed you are, the more you support Obama.”My speculation is that Obama polls strongest among college students and white women who watch “Oprah”. That is not a demographic I would call “informed”.

 91. Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i came to “return the prefer”.I am attempting to to find things to improve my web site!I assume its adequate to make use of a few of your ideas!!

 92. lavoro =(non ci sarò purtroppo, per una volta che potevo partecipare ad un evento…mettete il video su youtube!e comunque il bar della berio è piuttosto piccolo…

 93. Ce sont des biscuits belges bruns à la cannelle. Tu ne les as pas mangé quand tu y es allée? Je pense même qu’on vous en a déjà apporté…sinon on le fera la prochaine fois quand on se voit, si on y pense ByCelia

 94. This pictures shows again why the two should never be compared. It’s really not a fair fight. Robert is in such a league of his own. Robert is absolutely breathtaking. Taylor looks good, but will never match Robert overall.

 95. I love what you guys tend to be up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 96. … co do poziomu usÅ‚ug.I zapewne bÄ™dzie znacznie gorzej.Problemem jest jednak to, że obecnie nie da siÄ™ utrzymać z rozdrobnionego rolnictwa.Å»adnego kraju nie stać na dotowanie tak dużej grupy.StÄ…d nie ma szans na utrzymywanie 17% siÅ‚y roboczej przez caÅ‚Ä… resztÄ™.Nie ma innego wyjÅ›cia tylko iść za przykÅ‚adem innych krajów – z rolnictwa jak widać nie może siÄ™ utrzymać wiÄ™cej niż ok 4%.

 97. gczyul Hi! IÂ’m just wondering if i can get in touch with you, since you have amazing content, and iÂ’m thinking of running a couple co- projects! email me pls

 98. I like the concept of advertising for some of our local businesses, such as Ella’s, Healthmutt, and the Cleanse Apothecary. You could get some inexpensive TV advertising for Seminole Heights businesses in general on the local cable networks (Verizon and Bright House). Some billboards on I-275, to entice people to get off the highway and stop at these businesses, would be nice too. Maybe a partnership between the business guild and the neighborhood assn. would make sense to pay for the ads.

 99. Again, it’s not a competition, and some will obviously come from different social cultures and family cultures which equip them with very different behaviour patterns. No surprises there. The only claim is that authentic love of (and from) God makes the person a better lover of others.as for 1) v. 2), they aren’t mutually exclusive, because for Christian faith, loving/serving/clothing/visiting others ‘as self’ (that is ‘seeing yourself in them’) is also to love/serve/clothe/visit Jesus.  Dale  

 100. سلام اقا من الان دارم بازی میکنم ولی یه سوال دارم مثلا من یه سرور رو پیدا کردم داخل بازی و ای پی سرورم دارم حالا میخواد فردا به همون سرور وصل بشم باید چه کدی رو در کنسول بازی بزنم که به همون ای پی سرور وصل بشه ؟

 101. Odličen nos imaÅ¡. Tisto je dejansko Army Jacket od AA in ravnokar ga swatcham. Ne vem, zakaj sem mislila, da bo na nohtih temnejÅ¡i. Prav prijetno me je presenetil, ker je na nohtih tako perfekten. Ravno prav svetel/temen. ÄŒU-DO-VIT! Aham, v USA lahko človek kar malo znori ob vse tistih “dobrotah” na policah in Å¡e po sprejemljivih cenah. :hmm:Maestra’s last post …

 102. I have never heard of marionberries and I am sure we do not have them here in Greece, unfortunately the only type we can find here easily are strawberries. I would love to try those muffins, to feel the taste of these berries.

 103. Hi there! Thanks. Yes, every now and then I either read or write some poetry to renew its energy. The hypertext is so much fun to write because it doesn’t seal off any directions the story could take as alternative paths. Very much like choose your own adventure.

 104. Which came first, the problem or the solution? Luckily it doesn’t matter.

 105. buy cialis bali گفت:

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning extra on this topic. If doable, as you gain experience, would you mind updating your blog with extra information? It is extremely helpful for me.

 106. I also experienced the display issue Tim mentioned. I purchased my 1050T in Feb 2010 and started experiencing display issues in October of 2010, and by December my display pannel was not working at all. I have called the customer service number provided 888-533-1333, but after holding for more than 20 minutes hung up. I hope the call volumes decrease or they hire additional customer service reps.

 107. – I haven’t really given enough thought to adding pleasurable things to these experiments. I’d like to try doing something less about discipline, more about fun. Thanks for the idea!

 108. Lo que me gusta mas xo lo mas….son esos zapatos de noche con strass plata OHHHHHHH increibles!!!!! ya esta me he enamorado jajajajaja. Y el jersey o chaquetita que llevas, no es q me guste ese color es q me chiflaaaaaaaaaa, como siempre Perfect and Ideal, Muak

 109. No hace mucho que descubrí tu blog, pero quería darte las gracias… Preparé estes rollitos para una cena que tuve el sábado y gustaron tanto que casi no me da tiempo ni de cojer uno para probar! Tengo que repetirlos pronto.

 110. Oh my goodness girlfriend – you probably had a concussion. This story proved that you deserve that cover – dedication, vision, skill, and pure talent!!!I'll definitely be on the lookout for a copy of this magazine here in VA. CONGRATULATIONS!:)ButterYum

 111. bel esprit d’invention…C’est pas Montebourge qui t’avait téléphone pour essayer de censurer tes critiques de Mme Royal ?QUAND JE PENSE que ce type est élu de la République.Mais ils font quoi dans le fief de Pierre Joxe ? Ils obéissent au vieux patron ?

 112. Its really a latest technology i wish to get it for my mother she is old now and feel difficulty when she go to her room through up stairs. Can i buy it from amazon.com

 113. HiI am creating a new website for a school, who has a site already listed but it was built by a parent who is no longer around so we are unable to contact the person. We would like that old outdated site removed and our new one to stand alone, is it possible for our old site to be removed? we have no access to it and no contactable person??Please help.Kind regardsLoretta

 114. why wouldn't someone show up in the "most subscribed weekly/monthly list" if their numbers clearly show they belong there?…what would stop them from being accredited to the list?

 115. Fue realizado en un año y 45 días y en su construcción participaron 3400 trabajadores. Si el Flatiron es uno de los rascacielos más antiguos de la ciudad, el Empire State se convirtió en el edificio más alto del mundo durante más de cuarenta años,

 116. Este senhor devia era ter vergonha na cara. O Vaticano é um dos estados mais ricos do mundo. Se está preocupado com os que sofrem deveria agir para criar condições que minorassem esse sofrimento. Pois, mas isso é contrário aos interesses económicos das empresas que detêm… De facto uma coisa é verdade, o Diabo veste Prada!Abraço.

 117. Juiii, bei den “Brents” sind echt stylische Sachen dabei – besonders gefallen mir die Medusa und der Geripperevolverheld vor der Guillotine.Der Cyber-Werwolft suckt jedoch so enorm, dass es schon wieder was hat.

 118. It’s a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly

 119. Why does this have to be the ONLY reliable source? Oh well, gj!

 120. You write so honestly about this. Thanks for sharing!

 121. The Absent Game…In between me and my husband we have owned additional MP3 gamers over the years than I can count, together with Sansas, iRivers, iPods (common & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few many years I’ve settled down to one line of players….

 122. The purchases I make are entirely based on these articles.

 123. Hey Julianne,I remember you mentioning K2 a while back, maybe on Richard N’s blog.Couple of questions given my difficult on finding it listed anywhere but shady internet sites:Where are you buying it and is it the M-4 (menatetrenone) fraction or another?

 124. Hola, qué tal?Veo poco sobre el Avant 2 One, sabes si se va a actualizar el firmware?Habéis abierto foros para el lector de FNAC y el de Casa del Libro. Por qué no uno para el Avant 2 One?Un saludoDavid

 125. you’re ready to get your mobile-ready website up and going, I’d like to recommend Mobile Marketing Studio. Here are a few of the functions they can bring to your

 126. That insight’s perfect for what I need. Thanks!

 127. It sounds like you had a great free day. We always make a free day in the middle of our park day visits. Depending on how long we are there depends on how many free days we take. But it is usually after 2 days at the parks we take a day to sleep in and do other things around Disney other than the parks. It sure helps make the kids less cranky, and us parents from getting to wore out.

 128. That’s a brilliant answer to an interesting question

 129. I don’t suppose I’ve never learned anything like this before. So good to find someone with some authentic ideas on this subject. I really thank you for starting it. This website is something that is needed on the web, someone with a bit originality.

 130. he will without a doubt reach greatness in his own time and on his own terms. “Yer.” Propz-skibblr Share this:ShareFacebook This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

 131. This website online can be a stroll-by means of for all of the information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and you’ll definitely discover it.

 132. No sé no sé, massa verd, que no és que no m’agradi, però jo li donaria un altre color, no fosc, però no tan viu com aquest verd pradera primaveral. Com que faràs més proves, a veure quines ens presentes, a aquesta li dono de nota un 6.

 133. , referring to Devon Richard, a 25-year-old black Jamaican whom LePage took into his home at the age of 17. From the Star Tibune 1/14/11.)But just in case the ink did at some point dry on an adoption paper,(Funny, that they don't have the same last name. I've done a few adoptions, doesn't work that way.)let us not forget Stom Thurmand had a black biological daughter and it didn't mean a damn thing with regard to his race policies.

 134. Awesome you should think of something like that

 135. Take off all the doors, drawers, hardware, etc., and sand completely down to bare wood.Buy a can of either water based or oil based stain that matches the red, and read the label for complete directions

 136. There is no possible way the Big Boys weren't listening to "Slip It In" by Black Flag when they wrote the song "No". Both great songs, of course.

 137. I do like the way you have presented this particular difficulty plus it really does supply us a lot of fodder for thought. Nevertheless, coming from what precisely I have seen, I just trust when the feedback pile on that men and women continue to be on issue and don’t get started on a tirade of some other news of the day. Anyway, thank you for this fantastic point and although I can not really concur with this in totality, I regard the point of view.

 138. That addresses several of my concerns actually.

 139. Hi Andy, yes you could. I’d recommend reheating them in the oven (covered with some extra beer) first. You could do that on the barbecue too. Then chucking the glaze on and grilling. Enjoy!

 140. I found just what I was needed, and it was entertaining!

 141. It’s truly a fantastic and helpful piece of information. I’m pleased which you just shared this valuable information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 142. Teri Nye I’m not sure I’m using the same version of FB. I just joined (Sep 2012), but I can’t access the admin panel that you refer to and I can’t see “insights” “manage…” etc. There’s no hide/show button or text in the upper-right corner of my page. Can you send me a screen shot of what it should look like or how to update my version? Thanks!

 143. I… hate… when they don’t update their stock.Really. Is it that hard to stock up on a few manga that are still running strong? Bah, that’s why I don’t think I can work at a bookstore. I’d order tons of books for myself…

 144. It’s a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

 145. Hola Kako! Pero que focaccitas mas buenas. Es que tienen una pinta super apetitosa. Me encantó lo del relleno.¡Muchas gracias! Un abrazo y que tengas una buena semana.

 146. Nobody develops an ad campaign that doesn't actually advertise anything. You're not coming up with any new amazing ideas when you suggest there should be some kind of follow up to this print ad, that's likely the whole point of the campaign. It's call generating interest.Newspapers have the appropriate reliable readerships that they can afford to do stuff like this.

 147. Thanks for taking the time to post. It’s lifted the level of debate

 148. but it has become too pricey for everyday drinking. HG makes out just fine with six bucks-a-bottle La Ferme Julien (French) and Albero (Spanish). California’s despicable White Zinfandel has given rose a bad

 149. I discovered your blog site website on bing and appearance a few of your early posts. Preserve on the excellent operate. I simply additional encourage RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading a lot more within you down the road!…

 150. I incorporated as a S-Corp as well for my singing and band work (at the advice of my attorney who also happens to be my father in law) and it saved me the 15% SS and fica like you are saying. To make my wife the owner of the company however, I don’t know if you really would want to do that unless she is really active in the business. Otherwise when it comes to dealing with government agencies, they don’t only want to see the “owner” of the business a woman, but that she really is active in the business as well!

 151. Veramente incredibile. Sono sicura che oggi ci sarà stata una marea di gente sparsa qua e là che ha provato a farli 😉 Altro che cucina molecolare!!!

 152. ME OFREZCO PARA FISCAL DE MESA DE XXXXXXX CUAQL ES EL LUGAR MAS CERCANO,SOY DE LA ZONA DE CABALLITO RIVADAVIA AL 5700Y respondió el 10 de mayo de 2009 a las 19:29:Perla: Ignoro cuál es local más cercano del partido de su preferencia. Pruebe en la página web.

 153. Das Tolle an dir ist, dass du nie aufgibst! Und am Ende kommt immer was Tolles dabei raus! Die kleinen Teilchen sehen zum Anbeißen aus!Und die Tortenständerbox ist wie dafür geschaffen, die Teilchen aufzuheben. Deine Bilder sind wie immer klasse!Lg, Miriam

 154. I totally love that little pot of green you have near the lamp.I could technically get my space to look like that, but why waste my energies when I know that in a matter of hours after organizing everything, the desk would be all cluttered up again! 🙁 I LOVE your work space!

 155. Wahay!!! I just put up my first Sweet Shot Tuesday. Thank you very much for hosting. Will have a wander to spread some sweet Tuesday love to other Sweet shot lovers.All the best x

 156. I will right away snatch your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service.Do you’ve any? Please let me understand so that I may subscribe. Thanks.

 157. What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 158. There is a critical shortage of informative articles like this.

 159. The apple company ipod touch World provides no cost data, critiques upon just about all merchandise in connection with the particular The apple company ipod touch, such as the ipod and iphone Basic, Effect, Ipod nano and Shuffle.

 160. Your post is an inspiration for me to discover more about this topic. I must concede your lucidity expanded my views and I will immediately snatch your rss feed to remain up to date on any next articles you might release. You are due, thanks for a job well done!

 161. / Não tem outra maneira de por as propagandas nas imagens é chato vc olhar para a imagen e ela estar com aquela tarja bem na frente ai vc nem le clica no x e ve a imagen.Gostei deste comentário ou não: 0

 162. I was very distracted by the constantly changing meter and the places where the rhyme scheme collapsed. I think you would have been better off to write it in prose.VA:F [1.9.21_1169](from 0 votes)

 163. Thanks for contributing. It’s helped me understand the issues.

 164. Quoto Francesco alla grande. E pure Oliver.Io non sono fotogenico, e ODIO che mi scattino fotografie, ma su FB ci sono finito lo stesso almeno venti o trenta volte.Per i bei ricordi, ho un sacco di spazio dentro di me. 😉

 165. I'm aPauled (hehe) that Paul Dateh isn't winning by a landslide. Laugh-out-loud puns aside, he's way too underrated. Please check out some of his videos before voting, you won't regret it! He's an extremely talented musician. He sounds much better raw than the vast majority of modern popular bands sound edited, and he even writes his own songs. I can't express with text the enormity of how much he deserves this.

 166. didn’t use mouse cloner as a hard core member of the boxer community i do not support that trash yes its a good software no it is not 1 that a boxer should use the fact that it dose stuff on its own makes it software only cheaters use and boxers are not cheaters ;p

 167. A rolling stone is worth two in the bush, thanks to this article.

 168. Hey, you’re the goto expert. Thanks for hanging out here.

 169. There’s nothing like the relief of finding what you’re looking for.

 170. Manuel PérezPor si os interesa:Yo lo compré desde España en kindlebarato.com …y estoy encantado!Buena respuesta, gente legal. 130€ puesto en casa y enviado desde España, así que nadade rollos de aduana ni aranceles.un saludo!!

 171. Some tips i have observed in terms of computer system memory is always that there are features such as SDRAM, DDR and so on, that must match the features of the mother board. If the personal computer’s motherboard is pretty current while there are no main system issues, modernizing the storage space literally requires under 1 hour. It’s one of many easiest computer system upgrade treatments one can picture. Thanks for revealing your ideas.

 172. The voice of rationality! Good to hear from you.

 173. Is the Stock Market Going to Crash? | Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can’t wait to read far more Is the Stock Market Going to Crash? | again from you. Thanks For Share .

 174. Har ingen direkt tradition för träning pÃ¥ julafton, brukar ta det lite som det kommer. Vaknar jag tidigt hinner jag säkert med en promenad eller ett gymbesök innan övriga familjen vaknar.Gillar Bodystore sedan tidigare pÃ¥ FB. Om jag (mot förmodan 🙂 ) skulle vinna sÃ¥ önskar jag storlek 40.Vill ocksÃ¥ passa pÃ¥ att tacka för en superbra blogg som jag hittat till för nÃ¥gon mÃ¥nad sedan, mycket inspirerad av din träning och din mat. 🙂

 175. Pin my tail and call me a donkey, that really helped.

 176. I will be putting this dazzling insight to good use in no time.

 177. Bien!, de nuevo por aquí. Aunque nos has hecho esperar, saber de tu nuevo comienzo es todo un placer.Tambien estoy tirando cosas, es dificil el ejercicio del desprendimiento, pero nos hace avanzar.Enhorabuena, salud, y ánimo!!Tu voto: 0  0

 178. Yes, Crystal. I have always had the $/$$ coupons go thru as long as the sub-total was right even if I forget to give them at first, but I always try to give them first to be sure. The cashier can then easily see I did get the $30.

 179. amIm very tired of waiting for BOA to do something about my mortgage, I’ve not been mailed any offers and I’m tired of speaking to this one person whom after over a dozen phone calls keeps reciting the fact that they are a “bill Collector” and therefore is robotic and nothing is getting done! It’s frustrating and sad !!!

 180. I recognised a fair few of these. Its a shame that Katie Price’s marriage didn’t last very long. Its a shame for him really, he seems like such a nice guy and she seems like a bitch! I shouldn’t judge really. Its not as if I know them in real life!

 181. alla fine l'e-cat non funziona non avrò problemi .." è evidente che il rivenditore te lo mostreà funzionante prima di vendertelo e dopo dovrà o ripararlo o rimborsarlo.. Sta al venditore garantirsi prima di tutti..

 182. We actually stayed in that room in April after a fundraiser my hubby's school had at Solero. We were given it from a friend with a connection. It was heaven! I had Cyprian who was only 3 months old and they provided a crib and cooed at him each time they saw him. I even took him to the bar and up on the observation deck. You have to go the bar there sometime and order the drink "Behind the Green Door." It would make a great date night.

 183. J’ai moi aussi été assez déçue. Les passages avec Saul sont toujours très justes mais j’avoue m’être ennuyée. Dommage car il était bon d’avoir quelques explications concernant Brody

 184. Wutz really sad is when u have trolly chapz who have nothing to show for themselves (or ne1 for that matter) except trot around like they kingz of the pharmaceutical world. Pathetic endeavor indeed. Being able to read other people’s minds is also equally absolutely incredible. Almost as good as sliced bread.

 185. El dia que puguem domar l’amor ja no ens enamorarem, ens programarem. Ensinistreu l’amor si voleu, però ja no li digueu amor, digueu-li pacte. L’amor mai ens fa mal, som nosaltres qui el mal interpretem.Un petó Violant..Jordi

 186. Je n’ai suivie aucune méthode particulière, j’ai lu votre blog et j’y suis allée au feeling car je débute avec FB. Mais mon conseil de novice serait de choisir un texte qui met en avant un avantage, c’est ce que j’ai fait.

 187. Salam alykom, Mr Abdel el wassim you are the man, i really respect you.honestly i need some money, i’m jobless and depressed i try hard but nothing works,i want to do something in this world… I need money … thnx

 188. בחיים האמיתיים, ועוד ברכבת, התיישב ליידי מישהו עם כובע ומשקפיים כהים.אבל אז הוא ענה לטלפון (בשקט) וזיהיתי אותו.אז עשיתי לו עם הראש תנועה קטנה אך ברורה של "יווו, פורטיס, איך אני מעריץ אותך כבר כמעט שלושים שנה"(*), והוא גם עשה תנועה עם הראש.(*) כן, אני כזה זקן.

 189. sier:Har spilt en del for A-laget i Ã¥r, men har vært ute en periode med skade. Spilte fra start i vÃ¥r, men kommer kun inn pÃ¥ slutten i Adeccoligaen nÃ¥. Antydes at han kan fÃ¥ kontrakt ett Ã¥r til – er altsÃ¥ 37 Ã¥r.

 190. Tickets en formato físico se supone que no hay. Si no cargas la tarjeta te mueres de sed, efectivamente. Pero se ve que habrá puestos de recarga por el recinto en los que pagas en efectivo y te la recargan, así que sin problema. La única diferencia es que en vez de comprar tickets, recargaras tarjeta.

 191. Hiya, I am truly pleased I have found this information. Today bloggers distribute only concerning gossip and clear pack and this is actually infuriating. A sunny blog with exciting subject matter, this is what I ought. Show appreciation you for making this website, and I’ll be visiting once more. Accomplish you perform newsletters? I Can’t attain it.

 192. they are so funny.. but I don’t know why.. my heart is still so heavy to watch them.. I have different vision now for WGM before and after Woojung..Well.. my poor heart.. Woojung Couple with the situation around them leaves a trail that was too deep in my heart. I hope I can watch other couple too and without too much emotion involved…

 193. Mike D / OK, I’ll this again! Having spent a little time closer to your neck of the woods, in Orange County, I was at least a little more familiar with the sights. It made me more than a little homesick for my mom who is up there in her cabin in the woods for the summer. I, too, loved the covered bridges and I liked the look of the photo that got messed up as well. There is something “old school” about it.I’ve really enjoyed this challenge. I’ve enjoyed learning more and “meeting” all you folks from all around the world. I thank you for getting us all together. I hope we do something similar in the near future.Mike

 194. Hi VV, I saw that on the Bravo site today and my feelings exactly…I love Lisa so much, but I realized this show isn’t about Lisa! It’s about her stupid employees’ sex lives and their drama. UGH.

 195. Umm, are you really just giving this info out for nothing?

 196. I’ll put her on one of the best movies so far. i want to see the the complete movie. any one can upload? damn the girls are hot! and the acting is perfect

 197. That’s an apt answer to an interesting question

 198. Just found this old video and thought “what the hell, might as well try it”. Next thing i know im bragging in gaia town with expensive items. thanks manP.S.Gaia just got a little bit boring knowing i dont have to work for gaia gold now lol

 199. Information is power and now I’m a !@#$ing dictator.

 200. I didn’t know where to find this info then kaboom it was here.

 201. Great work Vix! And you never cease to amaze me with how well your outfits fit you (i.e. perfectly!). Sadly I had 2 genuine pairs of 70's bell bottoms when I was 15- they were given to me by a friend of my Mum's and I wore them for a while but they were so tight fitting I eventually got rid of them- regret regret regret!

 202. .When it comes to technology CTOs and CIOs are looking at the news headlines, not at the commitment of the technical gurus at MS implementing it. As much as I appreciate the effort of the gurus to calm the masses, it really means nothing. The same crew I was battling in the DSL debacle a few years ago in which I was screaming go with UML, are now in charge of implementing the UML. Back then, they told me I was nuts, as soon as

 203. I like it untied the most. It's such a simple idea but with such impact. The tying a longsleeve into a skirt tutorial is so awesome. I want to try that as a soon as possible! <3skiepies.blogspot.com/

 204. What a joy to find someone else who thinks this way.

 205. Steve, the “fat guy” (be nice!) is Ray Beaton, former President and now VP, I think. And you’re probably talking about Aiko having trouble reading the minutes. She’s Japanese and the new board member (elected in May) and I have no idea why they make her read the minutes. She’s not part of the clique, wasn’t on the ballot and I would like everybody but her to resign.

 206. Times are changing for the better if I can get this online!

 207. . Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 208. Oh man, I was really beginning to enjoy reading these and it ends so abruptly. And with that comment promising more soon almost a month old with nothing new, is this the end of this? I sure hope not

 209. Time to face the music armed with this great information.

 210. che dire?come al solito arrivo per ultimo, non sono credente e non ci tengo a stare in prima fila…prima o dopo che siaquindi, quindi son contento che cotanto entusiasmo sbocci da qui e che galeotta fu la mosica (mosica si con la O come diceva Totò) mi rimbocco le maniche e se una punta di buona mosica non è venuta fuori fatemi sapere che io ne avrei una bell’è pronta in quel di Bologna per il 22 maggio se non è troppo lontano…che dite si parte?

 211. Oooh Vix, how effing fabulous that you are in that book. Frankly, someone could do a whole book about you (maybe you??) and I'd buy it for sure. That maxi dress is divine–the colour looks delish with your raven hair.

 212. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

 213. I just couldn’t depart your web site before suggesting that I actually enjoyed the regular info an individual present for your guests? Is planning to be back frequently so as to verify up on new posts

 214. I really appreciate free, succinct, reliable data like this.

 215. I found just what I was needed, and it was entertaining!

 216. I simply could not leave your website before suggesting that I extremely loved the usual information a person provide on your visitors? Is gonna be back steadily to check out new posts

 217. With the bases loaded you struck us out with that answer!

 218. Still love your style Barb…. you didn’t cut the filming when you were doing the sawing motion (which incidently was quite hypnotic….). I was a bit worried about your poor right boob at 5:38….You are obviously a real hands artistic on type of lady. More power to you and your future… hope you make it big time!!!

 219. 物理學哪來的一日千里,為什麼我沒聽說?普通物理學和普通化學的大學教科書,改版時,大部分的改動是訂正錯誤,改變字型、增加彩圖,附送互動式CDç­‰,很少會改寫什麼,新增的新發現也不多。天下文化前幾年不是把Richard P. Feynmançš„Lectures on Physics,翻譯成中文版《費曼的六堂Easy物理課》(Six Easy Pieces: Essentials of Physics Explained by Its Most Brilliant Teacher)å’Œ《費曼的六堂Easy相對論》(Six Not-So-Easy Pieces:Einstein’s Relativity, Symmetry, and Space-Time)。Feynman’s Lectures on Physics是費曼六十年代在加州理工上課用的教材耶,不管是英文版還是中文版,迄今仍有出版。甭說六十年代,九十年代的生物學教材,你會想用嗎?

 220. This has made my day. I wish all postings were this good.

 221. Well put, photography will give back each and everyday of your life when you look back on great images. Its also not getting the best photographer in the world, its about getting the best matched photographer for you!

 222. I read your post and wished I was good enough to write it

 223. Juliana disse:Bem Paulo, esta foi a minha opinião. A samsung pode ser muito boa para outras pessoas, eu me arrependi e fico com a apple mesmo, que para mim é garantia de satisfação. Até onde eu percebi, pelo que li, a apple tem um cuidado maior ao lançar seus produtos, é uma boa estratégia para não acontecer o tipo de coisa que aconteceu comigo, se decepcionar e não se arriscar a comprar outro aparelho da Samsung, apesar de ser mais barato.

 224. Brilliance for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius.

 225. Action requires knowledge, and now I can act!

 226. This review is from: This was the second pair of these I’ve bought and I’ll keep buying them as long as Fox makes them. I go through at least two pairs of gloves a year and these provide great grip, they’re comfortable even after two hours of riding, and they breathe well too. Summer rides in the Mojave are rough, but these gloves make it bearable.

 227. Thanks, Phan. Terrific research and presentation. Like all of your posts, I can only imagine how much work you must have put into it.

 228. Ouija boards for kids! That’s more than a bit crazy … don’t kids have enough to deal with without making friends with dead people? Seriously, that is mental. I do like the Ouija necklace though – really quirky! x

 229. Why does this have to be the ONLY reliable source? Oh well, gj!

 230. Appreciate making the sincere make an effort to explain this. I feel very sturdy regarding it and even learn more. If its OK, as you reach more thorough knowledge, could you mind including more posts like this one with an increase of information? It will be extremely helpful and ideal for me and my colleagues.

 231. let’s keep it light and ironic then and let’s abandon these obscure tones. I think they already got your and our point, there’s no need in adding more misinterpretable material.looking forward to seeing you in Castellello,Mike

 232. It’s terrifying to me that in your son’s case, we’re talking about an actual physiological need, not just a preference or a philosophy. And yet…Your husband was right to say that it was not worth it in any sense. Of course you want to maintain a good relationship with your family; but that doesn’t mean turning a blind eye to what could be a potentially dangerous medical situation down the line. Good for you for standing up for yourselves and your son.

 233. Hosedragger, even though I support the train, and you don’t, your comment about keeping the “white knuckled euphorians off the road” made me laugh. Thanks for the chuckle.

 234. *HUGS* You're not completely alone. And hey, if you want to travel up north a bit, you have another place to stay here where you really won't be alone. 🙂 Though I only have one feline captor, so it probably won't seem very populated. 😉

 235. I would never pay the ten rupees or whatever the hell they use over there in Frenchland to go see some woman pretend to be important. USA!! USA!! USA!! *shotguns Budweiser*

 236. Keep these articles coming as they’ve opened many new doors for me.

 237. Thanks for spending time on the computer (writing) so others don’t have to.

 238. mi nombre es maria de lourdes cortes quiroz y tengo mucho interes de apoyar a estudiantes que vienen a estudiar a xalapa veracruz y que son de bajos recursos y no les alcansa a veces para comer y quisiera poner un comedor para darles la comida mas economica pero he solicitado creditos en gobierno sin exito y quisiera ver que posibilidades tengo con ustedes de que me apoyen y cuando este funcionando invitarlos a que vengan a inagurarlo y porque no ponerle el nombre de quien me apoye

 239. Wow I thought that pic of Ronia Shepard was just a tan white lady. Really wish games gave us more face shape options…everything is all pointy noses and tiny chins. :/

 240. Thanks for your article. One other thing is when you are disposing your property yourself, one of the troubles you need to be conscious of upfront is how to deal with house inspection records. As a FSBO supplier, the key concerning successfully transferring your property and also saving money upon real estate agent profits is knowledge. The more you recognize, the softer your property sales effort might be. One area that this is particularly critical is inspection reports.

 241. Need of professional website designer, who can design home page and one inner page for me. I will give monthly 10-15 website order. but work must be professional and who can whole day online and with with me as per my instruction. contact us at : or Urgently need …most be from india

 242. with silicone or leather case with armband slots (Electronics) Armband is too wide to fit the iPod Shuffle 4th gen even with the Eforcity silicone case (which is actually pretty nice). Don’t recommend buying this for the Shuffle.

 243. You’ve hit the ball out the park! Incredible!

 244. Francesco,1) tu che fai “laici ragionamenti” è un po’ come Bertinotti quando dice “se io fossi credente”. Tu non sei laico, Bertinotti non è credente, e i periodi del terzo tipo impattano poco sulla realtà 2) Lisa non ha mica detto che le campane la disturbano!Z.

 245. Carmen, si tienes una 360 no juegues al TombRaider, existen cosas como DeadRising, Gear of War, Table Tennis y un etc muy grande que te sorprenderan MUCHO mas que ese refrito.Y la micro es una consolaza como pocas, y tiene una cantidad de juegazos increible Saludos

 246. Vix you look so pretty and glowing in that summer tan. Love this dress/nightie whatever on you! I am happy to see the sun is burning bright in England. YEAH!!! I love all the random facts about you…I admit I am an iPhone junkie, you quoted one of my favorite movies, "Charlie don't surf!" and you are a qualified chef, well feed me darling please!!!!XOXO~Krista

 247. Good to find an expert who knows what he’s talking about!

 248. Most help articles on the web are inaccurate or incoherent. Not this!

 249. James….great … James….great stats….I shared it with my marketing workshop I am teaching this weekend….they were impressed.I have a question…..what program did you use to do the typing for the video…I loved it and want to be able to do it on my videos. thanks Was this answer helpful?

 250. Posted on bang Doni ini makhluk langka yang ada di FIK, walau passion beda namun tetep istiqomha sampe lulus.. dan akhirnya mempersunting anak FIK juga. hehe.. semoga menjadi keluarga samarra..

 251. Bende ASUS kullanıyorum. Geçenlerde servise göndermem gerekti ve UPS Kargoyla gönderdim. Siz videoda Yurtiçi kargo ile dediniz. Değişmiş mi kargo şirket? Yoksa sadece bu ürün için mi yurtiçi kargoyla anlaşılmış? Biraz aydınlatırmısınız bizi ?

 252. I’m impressed you should think of something like that

 253. Tusind tak! Og alt skal prøves! Jeg har et max beløb for kjolen, men hvis den perfekte kjole dukker op og koster 5000 kr mere, så er der nok plads til den lille stigning Det er trodsalt kun en gang man bliver gift!

 254. this is so messed up that poor girl should never had that shit done to her,, so what she made a mistake everyone dose,, no one should ever feel like they need to die,, people are sick and assholes like that dont help who are they to say anything,, she was a kid lost and alone,, people make me sick who thinks its cool to pick on someone so bad that they do this? live is hard and this shit dont help,,, all those kids and the guy who started all of it are fucked up… i feel sorry for her,,

 255. Thanks for sharing. What a pleasure to read!

 256. Eikö vaan ole koukuttavaa, kun sen tekee hyvin ;)Näiden jälkeen on melkoinen shokki katsella seisovien pöytien punakaali/jäävuorisalaatti/porkkanaraaste (ei porkkanaraastessa sinällään mitään vikaa ole) "salaatteja". Onneksi on yrtit ja pähkinät, luojalle niitä(kin) kiitos.

 257. Pour ma part j’utilise Support (je m’adaptais au langage de Vohrshak), Tank, Offtank, DPS.Oui les "jeunes" veulent à tout pris du daypayèsse, se spécialisent uniquement en dégâts et oublient totalement la survie… ils meurent… "Bé jcompren pô j’ai mass dps !" – Hé oui jeune scarabée, il faut penser aux compétences de survie, bienvenue sur Guild Wars 2!Je met longtemps avant de trouver un pick-up car mourir ça coûte cher en réparations ^^Dans tout les cas merci du compliment Juliaan !

 258. Looking to trade/purchase a lid for my dutch oven. Needs to be 10 & 1/2″ wide.I currently have a round dutch oven lid that is 9 & 3/4″ wide that I would consider trading.

 259. Well done article that. I’ll make sure to use it wisely.

 260. The sun in Texas must be very strong indeed. Our CTC – like mad dogs and Englishmen seems to have gone out in it. As a chaser (stunning sophistry from the pointy heads) I recommend Ryan T. Anderson’s latest at crisismagazine.com. One could do worse than to anchor in the Lee when it is an ill wind that blows.

 261. It’s great to read something that’s both enjoyable and provides pragmatisdc solutions.

 262. That’s a nicely made answer to a challenging question

 263. The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my option to learn, however I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can fix when you werent too busy searching for attention.

 264. I’m impressed you should think of something like that

 265. Nothing I could say would give you undue credit for this story.

 266. Outstanding post, I think blog owners should acquire a lot from this site its real user genial . “A happy childhood has spoiled many a promising life.” by Robertson Davies.

 267. An answer from an expert! Thanks for contributing.

 268. Never would have thunk I would find this so indispensable.

 269. What a pleasure to find someone who thinks through the issues

 270. La problématique soulevée n’est pas inintéressante. Ceci étant, si le lien proposé peut être remis en question, ce n’est définitivement pas le seul outil disponible : ReclaimPrivacy.org propose une analyse du même acabit.J’ose croire que ce lien sera moins « douteux », dans la mesure où il a été cité dans des papiers tels que Forbes, Wired, ReadWriteWeb, The Wall Street Journal, PC World ou encore Lifehacker.

 271. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 272. You make things so clear. Thanks for taking the time!

 273. Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he answer.

 274. David Royston Patterson is easily the whitest of the group, he possesses no Hispanic surname and looks north-west Euro.I would say Linda Chavez, Luis Munoz Rivera, and George Zimmerman are the ones that stand out as having some non-white admixture. Though with Chavez and Rivera their looks would not be overly atypical for the Iberian peninsula.

 275. how many more they had till they got to the million mark it could be thousands but I got to give it to them this is a good way to hit that mark a lot quicker

 276. How neat! Is it really this simple? You make it look easy.

 277. Magnificent issues altogether, you just gained a new reader. What would you suggest in regards to your put up that you just made some days in the past? Any sure?

 278. at a time when public opinion is swinging dramatically in the other direction. TWO’s Besen told the SPLC’s Ryan Lenz, “There’s no other play in the playbook except going back to the fire

 279. car insurance گفت:

  Perfect answer! That really gets to the heart of it!

 280. Segundo a información que puiden recopilar o terremoto durou aproximadamente tres minutos e os lugares máis afectados foron as illas de Upolu seguido moi de preto pola de Savaii. O terremoto causou olas de tres metros.Eu ao contrario que roberto.aso.1a penso que si se puideron causar polo mismo choque de placas xa que os dous terremotos se produciron na placa indoaustraliana.

 281. Didn’t know the forum rules allowed such brilliant posts.

 282. Articles like these put the consumer in the driver seat-very important.

 283. It’s a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly

 284. A few years ago I’d have to pay someone for this information.

 285. Haha. I woke up down today. You’ve cheered me up!

 286. Whoever wrote this, you know how to make a good article.

 287. andreina Hi Kristy, If I eliminate someone’s posts from my wall by clicking them off the “news feed” option would that do the same the other way around? In other words, would that eliminate my posts from their news feeds? Thank you!

 288. Footella, it's a good question. The red light was closest and shining directly on me, while the other two were more off to the side and not aimed straight.

 289. That’s cleared my thoughts. Thanks for contributing.

 290. I just could not depart your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 291. How to get an easy $50 iTunes CardStep 1. Go to the App storeStep 2. Download “App Trailers”Step 3. Enter Bonus Code: mokozoStep 4. Recieve $50 iTunes Card!GO QUICK!!!!! IT WORKS AND A LOT OF PEOPLE ARE GETTING THEM!!! I JUST GOT MINE TOO!!! HURRY LIMITED TIME OFFER!!!

 292. “A non-violent event just became tragically violent.”seems an unfair comparison.there is a HUGE difference between being at home and drinking, smoking, snorting, swallowing, injecting, etc and sitting on your couch with friends…and getting behind the wheel of a car.

 293. But with some persistence, determination and creativity, there is still plenty of opportunity.Bulk REO Investing Real Estate Investing is a tough business right now. While the business of buying…x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344">Bulk REO

 294. Articles like this are an example of quick, helpful answers.

 295. of social media.  You may recall the blog post that I wrote a few weeks ago where I mentioned him: “I Should be Asleep…”  He found me on Pinterst, which led him to my blog.  Since then we have been using all of our

 296. I’m shocked that I found this info so easily.

 297. How neat! Is it really this simple? You make it look easy.

 298. Halsen din ble kjempefin!!! Hva pads angÃ¥r, prøver jeg Ã¥ fÃ¥ overtalt datteren min til Ã¥ prøve ogsÃ¥, men har ikke lykkes ennÃ¥…God helg! klem fra meg 🙂

 299. Your website has to be the electronic Swiss army knife for this topic.

 300. Hello JariYes, this is because (a) many people have entered their details multiple times because the software isn’t good at giving feedback and (b) while we still have a backlog, we’re trying to restrict people mass purchasing and re-selling on ebay at inflated prices.Many thanks, Howard

 301. Здравствуйте.Пришлите пожалуйста на почту рекомендации или подробный перечень требований для прохождения собеседования с дальнейшим зачислением на курсы.Заранее спасибо.

 302. That’s not even 10 minutes well spent!

 303. Is there anything more depressing than kitchens 'playing safe' (i.e. over cooking to point of no return) with food they consider adventurous. It looks like yet another anonymous hipster version of All bar One to avoid. Sad really. Particularly when it replaces a decent old school boozer. I reckon your five sounds a bit too generous.

 304. Thought it wouldn’t to give it a shot. I was right.

 305. auto insurance گفت:

  Lindas as camisas! A sacanagem é o fato de que Santos não receberá essa coleção (estranho, pois recebemos a da parceria com a Maria Filó). Como faz? Vou passar vontade! =(

 306. / Is a pre-party photo shoot for these teams. To become a Baptist Minister and I want to have photos of their life such as photo trading cards, T-shirts, and reprint. 2. Do, do crazy things on the fabric you want. This is achieved by safety pinning and clamping the garments in the end… a 5 star dinner isn’t a fast food meal now is it?

 307. Most help articles on the web are inaccurate or incoherent. Not this!

 308. What a pleasure to find someone who thinks through the issues

 309. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group. Talk soon!

 310. GinaApril 24th 2012 – 9:16pmI really hope I win. Unfortunatley all the pieces I bought at Michaels in Nov. and Dec. are no longer available and winning would give me the missing items I need to finish my projects. Thank you sooo much for all of your give aways and all your beautiful resources.

 311. I am agree with Seo Expert For You, But there are some more helpful tips in order to get back links.Video SubmissionBlog PostingPDFThese Tips can also help you. Your blog offers very valuable information which I enjoy very much.Thanks

 312. Hey Phil – That’s an interesting point and probably very true. It’s the same thing when I’m traveling and I stop at a cafe for a quick rest. If there’s wifi I check my emails for no real reason at all…if there isn’t wifi, I don’t check and incredibly, I survive

 313. Halloweeny as I get. I don’t do complex cookie decorating, or crazy cake sculpting, or even creative twinkie decorating. These cookie bars, however, have the word monster in them. Therefore they are perfect for

 314. Great article, but really enforces what we already know.Great content on a well structured site = success with Google.No brainer really, they’ve been saying it for years and now have the algo to back it up.

 315. Daniel: Of all the columns I've read recently urging people to vote, yours today is the most inspirational and encouraging. It's a good thing you're not a girl, or I'd hug you to death.

 316. This is just the perfect answer for all forum members

 317. John your commitment to god is inspiring! We continue to pray for Molly’s FULL recovery, and have requested prayers from all of our friends and family. Our love to all. Thanks so much for keeping us up to date!

 318. This is also entirely true of the Warehouse 13 I watch when wide awake. Mrs. Frederic is pure weaponized awesome. (I’ve been a CCH Pounder fan since her appearance on The X-Files.)

 319. Was totally stuck until I read this, now back up and running.

 320.   Douglas LewisMarch 21, 2011my horses have spent lots of time in the city. I would be interested in going. Keep me posted with dates and logistics. I hope the timimg works.

 321. Aw, it was quite a very good post. In notion I’ve to spot in writing comparable to this moreover – taking time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I procrastinate alot and also by no indicates appear to go completed.

 322. Finally! This is just what I was looking for.

 323. Moi Noora ja kiitos tästä mahtavasta blogistasi! Olen ihan hurahtanut tähän kemikalittoman tiedon maailmaan. Kirjoitat juttuja hyvin ja erittäin hyvistä aiheista.Loppuraskauden herkistymisestä johtuen liikutun tällä hetkellä kirjoituksistasi. Olen niiin onnellinen, että olen löytänyt tieni tänne. Satutko/sattuuko joku muu tietämään luonnon masennuslääkettä, joka sopisi myös imettäville? Kyselen varmuuden vuoksi.

 324. La mejor forma de adelgazar es segun mi punto de vista, el poder crear una rutina de ejercicios fuerte y suave pero de calidad diariamente de pesas y una dieta equilibrada de proteinas. Ahora si no se tiene el tiempo que es el gran problema de muchos lo mejor es usar cosas de nuestro día a día para realizar ciertos ejercicios y asi ayudarnos a bajar de peso.

 325. I guess finding useful, reliable information on the internet isn’t hopeless after all.

 326. Als opleider ben ik het helemaal eens dat je beter je energie kunt steken in de dingen waar je talent zit, dan de dingen die je van nature niet goed kunt. Toch heb je in vele rollen in organisaties los van je talent een minimumkwaliteit nodig op dingen die je niet liggen. Kwaliteit en groei worden dan denk ik voor een belangrijk deel bepaald door diegenen die de mindere kwaliteiten goed beheersen. Daar ligt denk ik het lastige en in feite een verkeerd argument om aan je ‘zwakke’ punten te werken.

 327. Wendy G.Lovely article. I have to add that one of my most striking memories of high school came from an African American college professor who stopped by our class to give us a reading of Chaucer. Now, I never liked Chaucer. But that man turned the passages he read to us (in medieval English) into music. This is back in the sixties. I remember being surprised, not that the professor was black, but that Chaucer could be musical and magical. He gave us a gift of beauty I have never forgotten.  

 328. Skjønneste bordkortene.♥ MÃ¥ si hun er flink til Ã¥ skrive. Hvis jeg husker rett sÃ¥ er hun ikke skolejente enda? Flinkis!Ha en Fin kveld.Klem fra Hanne Mette

 329. Walking in the presence of giants here. Cool thinking all around!

 330. Google se charge de faire les croisements les plus improbables. Une simple recherche du nom de leur fils les auraient peut-etre envoyés vers le groupe FB…

 331. I have to agree. I have liked and supported every design YouTube has came out with. But this one looks cheap and looks Google-ish. Also, I don't like that there is no envelope symbol for the inbox. I don't like that the buttons for videos, etc. tab are not surrounded by a box. With the box button surrounding the videos,etc. it had more area to click, making it easier to click.- N/A (aka: youtube.com/movie3891)

 332. Acho que o grande rival de Schumacher, além de Damon, era Hakkinen, já que os dois já lutavam nas formulas de acesso….E como todos sabem, Damon seria Bi-campeão, não fosse a manobra “Dick Vigarista” de Schumacher na Austrália em 1994.

 333. I had questions about that, too. Brace as in neoprin (sp?) sleeve? Full on brace like your an offensive guard in the NFL? Does it impact his movement? Is it more psychological than physical? I will ask, however due to some real life scheduling issues I’m not going to be getting to as many team preseason events as I’d like. But I’ll see what I can find.

 334. tobyHi Lorrie, Refurbs are a great way to save money on a lens. The only downside is you often get a shorter warranty but I have bought refurbs in the past and would do it again. of course is great but the sometimes has better deals. . sometimes.  

 335. igg game hack گفت:

  Gee willikers, that’s such a great post!

 336. * Précisons que les « cadavres » de Jean Calbrix sont des romans policiers. Pour le cas où un internaute zélé aurait l’idée de te dénoncer… Calbrix ? Vous savez, le type qui planquait des cadavres dans les librairies ! Il a fini par se faire prendre ! Les criminels ne sont plus ce qu’ils étaient…

 337. We run a couple of different domains off a single webroot which share the same robots.txt file. Is it okay to have multiple Sitemap: entries in a robots.txt file? Or what would you recommend

 338. I think this new direction will only bring bigger and better things to you and your site Stacey. I really look forward to seeing how things develop and evolve and will certainly keep on following along!

 339. And that’s what makes it great. It’s like a sports bar without walls or a cover charge…anyone can share their most ridiculous opinions without the privledge of being an ESPN host. America truly is a wonderful place, innit?

 340. These numbers are … These numbers are staggering. How much they’ve raised in only the past year!! Now I need to get my videos going again… Keep procrastinating on keeping them updated! Was this answer helpful?

 341. Herlighet for en opplevelsefull ferie dere har hatt.. og dette mÃ¥ jo være drømmen for oss interiørglade damer…'''sÃ¥ masse fint da… og ja mye av dette hadde nok kunne vært med meg hjem ogsÃ¥…god tur til Danamrk…klem O=)

 342. We definitely need more smart people like you around.

 343. Aha! so it is a habit with Gati. I dont care about the refund, the truck was filled with things I couldnt bear to throw away and therefore wanted them kept at my parents.We desis are not angry people, but we sure know how to play ‘angry-angry’ to get things done. Makes me wanna beta up angry people too. Shanti! shanti!

 344. I absolutely bawled through the segment about that boy! I’d been teary the whole time, but lost it over that story. You are so right, life takes on a whole different perspective, what was a “big deal” now seems so trivial.I had to think, what if that was my boys – it hurts my heart to even consider it!Shera

 345. hahahaha i <3 the pizz part..:D…n the old grandma sooo beauty..:)..actually i have to say i LOVE? all parts..:D…….m crying coz of uncontrol laugh..:Dcan’t express…THUMBS UP !!! if u doo..:)

 346. That’s an intelligent answer to a difficult question xxx

 347. Det spelar ingen roll längre, båda kvällstidningarna kommer att vara borta snart. Oavsett om man är för eller emot mångkultur, ingen gillar en lögnare och kvällspressen ljuger ju om allt. Nätet svämmar numera över av oberoende media och du Fröken Sverige är en av veteranerna. Tack.

 348. Full of salient points. Don’t stop believing or writing!

 349. Great common sense here. Wish I’d thought of that.

 350. Duane,Come to think of it, “female vagina” is redundant. Unless, of course, in Hannityland a female vagina is considered more dangerous than the neutered variety. Anson,I take it you didn’t read the Wall Street Journal blog.

 351. If you’re looking to buy these articles make it way easier.

 352. Hats off to whoever wrote this up and posted it.

 353. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is actually frustrating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 354. I love this, Mo – so beautiful. Leila is SO, so fortunate to have such a thoughtful, wonderful mom. If those are the types of answers she gets to her “big” questions, she’s going to be a very grounded, well-rounded girl.xoxo

 355. Reading this makes my decisions easier than taking candy from a baby.

 356. puuuxa..parece q soy esa pero no es por ser tan controladora y derechamente WEONA, sino q a veces me gusta que mi pololo sienta q lo apoyo harto…. no sabia q podia pasar de apoyadora a acechadora tan rapido!! jajajajaj graciassss! voy a dejar de hinchar tanto….besooos

 357. J’allais dire « Une backview sur un spinning ? Est ce bien nécessaire ? »Mais après visionnage il y a effectivement une sacré différence de rotations (et donc d’impressions) de l’autre coté. Celle là est limite plus intéréssante que la Front, j’aime beaucoup le coté cyber-alien de la théma. =PSi ça passe pour Tarantula ça passe pour Crush…

 358. You piece of shit Jew, when we shut our mouths thats when the bullets will be flying and you sorry ass puny fuckers will be dropping like flies and or hanging from trees…you wooly headed kike bastard you!

 359. Rob!How does your complete routine look like? Do you only do Squats one day, and bench and deadlifts the other? If so, how often? How many times a week=?Thanks

 360. You Sir/Madam are the enemy of confusion everywhere!

 361. Wish your computer was actually working Sybil – this way you would be helping people who are posting to your site looking for help. Jeez is it even possible to get any helP from this retarded company ?

 362. This insight’s just the way to kick life into this debate.

 363. We need more insights like this in this thread.

 364. Your post has moved the debate forward. Thanks for sharing!

 365. Umm, are you really just giving this info out for nothing?

 366. hejjag älskar era böker.jag har läst alla och dom är jätte bra.jag är 10 år och bor i gårdeby bisseberg.-viktor

 367. Yang komentarnya agak merepotkan adalah yang datang dari mesin pencari, Mbak. Kalau hanya mbongkar tulisan lama dengan maksud pengen kenal lebih dekat sih, nggak ada masalah.

 368. It’s much easier to understand when you put it that way!

 369. This forum needed shaking up and you’ve just done that. Great post!

 370. It’s really great that people are sharing this information.

 371. You get a lot of respect from me for writing these helpful articles.

 372. EUDES DE SOUSA GONÇALVESCOMO MUITAS PESSOAS AINDA VIVE NO MUNDO COM UMA ESCASEIS DE SABEDORIA! EU SOU BARISTA E A MINHA OPINIÃO É O SEGUINTE. SE O CAFÉ MAIS CARO DO MUNDO FOSSE $200,00 Kg E EU ESTIVESSE COM O ÚLTIMO CENTAVO NO BOLSO. EU COMPRARIA NÃO QUERIA SABER SE VINHA DE DENTRO DE UM “LUWAK” OU DE UM SER “HOMANO”.

 373. 2.10.2011osmar disse: Preciso viajar ate 13/10 para fortaleza (de cuiaba a fortaleza)não consigo abrir nenhum site com as tais promoções 138,00 (ida e volta ou 270,00)como entro nesta promoção?Obrigado +2Was this answer helpful?

 374. Whoa, whoa, get out the way with that good information.

 375. Shiny on a tear this morning, $1367 and change. The market is expecting some serious free money next month. I also talked to the guy who works at the local gas station. Gas has been going up 4 cents a day. He thinks this will continue until further notice.

 376. This is the perfect way to break down this information.

 377. I normally dont like the "cheesy" kids music ~ but I LOVE the keller cd!! my daughter & I LOVE the hula hoop song! its upbeat & just plain fun to groove too :c)artstitched (at) aol (dot) com

 378. That’s an astute answer to a tricky question

 379. Can’t wait for that book also! I think we all need the help the George can give us, and even if we don’t get every bit of it, we can still benefit from it!Thank youCheersDavid

 380. I was so confused about what to buy, but this makes it understandable.

 381. Hi Haru,Thanks very much! I think I will go and check out the cases – I think I'll probably get more use out of those makeup cases then this P&J one as I'll be able to use those on all trips to hold makeup and skincare

 382. You are so awesome for helping me solve this mystery.

 383. Good to see real expertise on display. Your contribution is most welcome.

 384. “So what happened to the biblical era Jews of Israel and their descendants?”The only correct answer is that we simply don’t care. The Jews of today are probably NOT the true genetic descendants of the original mass murdering criminals of Old Testament fame. In their own minds, the jews of today probably DO believe that they were hatched from the poisonous seed of Abraham and his demented god. It is the belief itself, irrespective of whether it’s true or not, that represents a direct threat to everybody else.

 385. I was looking everywhere and this popped up like nothing!

 386. Good point. I hadn’t thought about it quite that way. 🙂

 387. DUDE!!! WordPress rocks! Your deal with the cabling, most definitely solder. Most of my cables are vibrated, moved, jerked, beat, heated, cooled, stretched, stepped on, rolled over, dragged, and coiled in a very unprofessional manner. Solder-less cables just don’t cut it and work so cheap.

 388. This is what we need – an insight to make everyone think

 389. I could watch Schindler’s List and still be happy after reading this.

 390. Just the type of insight we need to fire up the debate.

 391. This is what we need – an insight to make everyone think

 392. I thank you humbly for sharing your wisdom JJWY

 393. I appreciate you taking to time to contribute That’s very helpful.

 394. When you think about it, that’s got to be the right answer.

 395. If your articles are always this helpful, “I’ll be back.”

 396. Holy Toledo, so glad I clicked on this site first!

 397. That’s really shrewd! Good to see the logic set out so well.

 398. That’s a brilliant answer to an interesting question

 399. You’ve got it in one. Couldn’t have put it better.

 400. Unbelievable how well-written and informative this was.

 401. There are no words to describe how bodacious this is.

 402. I have exactly what info I want. Check, please. Wait, it’s free? Awesome!

 403. I can’t believe I’ve been going for years without knowing that.

 404. Super excited to see more of this kind of stuff online.

 405. Deadly accurate answer. You’ve hit the bullseye!

 406. I reckon you are quite dead on with that.

 407. That’s a skillful answer to a difficult question

 408. Well done article that. I’ll make sure to use it wisely.

 409. That’s a brilliant answer to an interesting question

 410. Grade A stuff. I’m unquestionably in your debt.

 411. You have shed a ray of sunshine into the forum. Thanks!

 412. An answer from an expert! Thanks for contributing.

 413. The answer of an expert. Good to hear from you.

 414. i’ve been on a weight loss/life change for the last two years and lost about 42 lbs in that time. I know it’s a loooong time to lose that amount of weight but I changed all of my eating habits and exercise programs, so its much more of a life change than a diet. although ill never be a 29(tosh:) i’d like to get to 34-36 at 210 shredded like grim.

 415. Having high amounts of available credit can lower your score as it can show that you have a chance of spending more that you earn. The best way to build your credit and get a great score is to keep a long term history with your current cards and try not to hold a balance that is close to your credit limit.

 416. Darryl, great comment! Good points! What you are saying regarding anger in marriage is so true. Let me think about the alternatives. This was actually a small piece of a three hour lecture. Thanks so much.

 417. Didn’t Rutgers Prep just beat North Hunterdon by 8 or 10 points? I am trying to understand why that had no impact whatsover on the rankings, because NH is still number 2 in the rankings. I expected Somerville or even Voorhees at number 2, What gives?

 418. Stromsparen beim Nudelkochen:Statt wie auf der Packung angegeben, Nudeln 10 Minuten mit offenem Deckel kochen mit viel Wasser: Ein kleinerer Topf genügt auch, Wasser im Wasserkocher kochen und reingießen, Nudeln rein, und auf kleiner Flamme mit geschlossenem Deckel gar werden lassen. Zwischendurch ca. 2 mal auflockern. Dauert vielleicht ein paar Minuten länger, aber die Energieersparnis ist enorm!

 419. Escribe tu comentario Puedes usar las siguientes etiquetas HTML: <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> Notify me of follow-up comments by email. Notify me of new posts by email.

 420. Cher Martin,Pour moi c’est tout juste le prix de la maison (sans le terrain)… Dur dur !Sinon, je peux vous poster de jolis coquillages bretons rares et uniques si vous le souhaitez ! Ce sera toujours ça d’économisé !Bonne vacances, et merci !

 421. – Emilee looks just like Staci. She is so precious. I truly enjoy all the pictures of your family. Thank you again.  Are you coming to visit anytime soon? Will I ever meet them?

 422. PaulaBom dia!Fiz o teste de gravidez de farmácia e deu negativo,fiz o de sangue 45dias após a relação desprotegida deu também negativo,sendo que agora dois meses após esta relação a minha menstruaação atrasou e minha barriga está crescida,estou com sonolencia e comendo muito.Posso estar grávida?

 423. Caro Ico,Percebemos os sérios problemas de aderência da Ferrari quando a mesma está com pneus duros. Por que tal falha não foi verificada na pré temporada?Abraços.

 424. La mousse ? «Elle vient du bois de Vincennes et on a fait attention à ne pas trop en prélever»… Quand je pense comme nous devons lutter CONTRE la mousse qui envahit tous les jardins cette année avec l’extrême humidité de cet hiver… on peut lui en passer ! qu’il demande au premier pavillon avec jardin et ils seront les + heureux de s’en débarrasser pour une « oeuvre d’art ».;-)

 425. Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 426. L’emprise de Nadal sur les joueurs adverses, particulièrement espagnols, n’est plus à démontrer. Il est moins tranchant qu’il y a 6 mois, mais quel monstre de mental ce mec !

 427. I don’t remember that, Aunt Char, but I have heard so many stories about the few years we lived in Jennerstown. Most of the stories I have heard involve the State Trooper that lived next door, Homer Goon, and his lovely wife who had no teeth. And isn’t it funny that Pop was putting bunny prints in the SNOW on Easter?? You gotta love Western, PA!

 428. Dette var et nydelig kort. Disse motivene er bare sÃ¥ utrolig søøøte. Herlig fargekombinasjon ogsÃ¥. Ha en fin søndag. Klem :o)Ang. DT-blogglista di for CMN, sÃ¥ ser jeg at det siste som stÃ¥r er at jeg la ut noe for 2 uker siden. Det er rett og slett fordi det innlegget ble flyttet fra en blogg som ikke er i bruk lenger, og det gjorde jeg i gÃ¥r. Og sÃ¥ daterte jeg det til 1. oktober…Skal legge ut noe senere i dag jeg, sÃ¥ fÃ¥r vi sjekka

 429. aaaaaaaaaahhhhh……… Jeg lengtar og mot fjellet i haustklÃ¥r glans…Vakkert!Ønsker deg de fineste dager Anne! Lev og nyt! Klem til deg : )(Jeg viste de forrige bildene du hadde fra fjellet til min mann…han begynte Ã¥ grine! ; ) han savner sÃ¥ fjellet, hytta og den vakre naturen i Norge)

 430. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s wanted on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 431. hey amanda glad you are having a good time you are tanned already i am not surprised as for me amanda working my ass off as always but i always do at work but i would really like to work for bluebird tv anyway take my special scottish lady sending you 1 trillion kisses cuddles and hugs all the way to the Dominican xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 432. Ben tant mieux si ça bouge enfin du côté des conccurents même si c’est triste qu’une menace du type Free doivent débouler…Même si ils proposaient l’équivalent, rien que pour leur montrer que j’ai été assez prise pour une c*nne durant tant d’année, je vais tenter Free! En plus c’est sans engagement alors quel risque?Une fois de plus MERCI M. NIEL!

 433. many thanks that was a decent entertaining article, plenty of troubles in the earth these days, and almost all we Sheeps do – is looking what the superstars do, like , although we somewhat should aim on what is going on in the entire world, it turns out to become a jail world unless of course we start fighthing for our legal rights back!

 434. Conservatives “conserve” that which is worth conserving, our civilization and traditions. A proper application of Kipling’s “Gods of the Copybook Headings” would eliminate most of the uncertainty in deciding who and what is “conservative”. For example, it ought to be fairly obvious that a “gay conservative” who is also a lavender lobby activist is following the “Gods of the Market”.

 435. can someone explain to me the wonderments of tethering, or at least when and where it would be useful? most places i happen to be working on my laptop have open wifi, but i’m sure it must be beneficial in some situations…

 436. TuttoVolume scrive: 11/09/2009 alle 09:47Ne esistono anche del tipo che permettono di registrare e tagliare. Non ricordo bene il nome, ma mi sembra si chiami Audiko.Grazie Marco Rispondi

 437. Wat ontzettend slecht zeg van de juwelier. Echt heel slordig. Ik zou ze echt terug sturen en nieuwe eisen. Je betaalt voor een product, er wordt gezegd dat er naar je wensen wordt geluisterd en dan krijg je een ring die 3,5 mm te groot is!

 438. Hey Steve – I have no idea where it all ends and when I think about where this technology is leading, it scares me to imagine everyone spending 99% of their time being ‘connected’. And yes, some do prefer to interact more than others and that’s definitely fine. I just wish a simple thing such as a ‘hello’ or other basic greeting were more common these days as I do believe that a few simple words have the ability to lead to a wonderful experience.

 439. Let's get down to meat of the issue.The reason The Donald (mother naturalized before his birth)is an NBC is that the United States was founded on the belief that you could expatriate yourself.The founders rejected perpetual allegiance, thus the common law of England. If they didn't,there would be no Natural Born Citizens. Which would have suited the King of England just fine. Beware of enemies of this great Republic.

 440. Dear Roommate, February 8, 2013 I am sick and tired. Why are you guys so loud? Can’t you move out of the common room or maybe hang out during the day?

 441. HomeStromStromÖkostromGasDSL / HandyDSLHandy FlatrateHandy ohne VertragHandy ZubehörAndroidAppsHandy KlingeltöneHandy LogosHandy MusikHandy SpieleHandytarif VergleichHandytarife und BundleInternet FlatrateMobile FlatrateNews & RSS FeedsPrepaid HandyTelefon FlatrateTipps & TricksVersicherungHeim / Recht / PflichtGebäudeversicherungHaftpflichtversicherungHaus und GrundbesitzHausratversicherungMietkautionsversicherungRechtsschutzversicherungTierversicherungKFZ VersicherungKrankenversicherungKrankenversicherung BeamteKrankenversicherung StudentenKrankenversicherung über 55KrankenzusatzversicherungPrivate KrankenversicherungPrivate PflegeversicherungZahnzusatzversicherungsonstige VersicherungenFirmenversicherungMotorradversicherungReise VersicherungTierversicherungVorsorgeBerufsunfähigkeitsversicherungEngl. LebensversicherungLebensversicherungRentenversicherungRiester RenteRisikolebensversicherungRürup RenteSterbegeldversichrungUnfallversicherungKonto / KrediteAutofinanzierungAutokredite im VergleichBaufinanzierungDepot RechnerFestgeld im VergleichFondsGirokonton im VergleichKonto für StudentenKreditkarten für StudentenKreditkarten im VergleichRatenkreditRatenkredite im VergleichTagesgeld im VergleichReisenFlug / HotelUrlaubHeizöl / Holz / PelletBrennholz VergleichFlüssiggas VergleichHeizöl VergleichPellet VergleichTipps & TricksImpressum Tweet Follow:

 442. I’m not talking about the computational complexity of finding the best solution here.I’m talking about the difference in total travel times between a non-coordinated Nash equilibrium (that is, the best solution without cooperation or central planning) and a globally optimized solution.The paper I’ve pointed to suggests that there’s around about a 30% difference.

 443. My FIL has a pretty serious fire phobia. He won’t let you light candles in his house. Or have candles. Never mind barbecuing or lighting fires in the fireplace.He also is a Vietnam vet so at least he has an excuse.

 444. Re: Kier Hardy evenings Sept -September to December 2009.This is an amazing line up. Anyone local to Norwich and interested in dancing Salsa would have to be bonkers not to attend these lessons. As an extra bonus for anyone intested in witty, charismatic and (oh yes handsome) men, December 18th is a must! Rowan is a top entertainer and a very charming chap ladies!

 445. Helmet Camera گفت:

  Hey! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.Please let me know.Cheers Helmet Camera

 446. Bonjour,Je vous remercie de votre réponse si rapide,A vrai dire l’extraction concerne deux dents inférieures qui auraient déjà du tomber mais sur leur radio respective aucune dent définitive ne vient « grignoter » les dents de lait , aussi les racines seraient bien grosses.

 447. Vous n’avez rien compris!L’éducation nationale a besoin de faire des économies pour redéployer 220 000 EUR en surveillance des « leaders d’opinion » (cf une note précédente).En fait tout ça c’est la faute de M. Vidberg et consors qui à trop dire de vérités finissent par agasser le ministre…

 448. Vanda Lucia disse:Fabíola, já estou liberada pela justiça para a adoção. Sempre pensei como você, no que diz respito a adoção tardia. Fiquei muito emocionada com o seu depoimento. Vou guardá-lo para mostrar à minha filha(o) adotiva(o), quando vier. Tenho certeza de que pensarão como você! Beijos!

 449. Thanks Maz, breaking the day down into those little 2 hour time segments really helped. If I hadn’t done that I think I would have been too overwhelmed. I hope you’re feeling better today hon. x

 450. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already Cheers!

 451. Åååååååh, drømmelotteriet her hos deg Heidi! Satt senest igÃ¥r med tom lommebok og luftshoppet Bolina pÃ¥ nett og tenkte for meg selv at dette er en butikk som har alt jeg ønsker meg akkurat nÃ¥! Gavekort pÃ¥ 1000 ville blitt brukt pÃ¥ betongbord til sofaen…en kan jo alltids krysse fingrene!!!!

 452. Wat fijn dat deze ronde afgesloten is! Ik wens jullie een paar rustige dagen!En Anja, ik moet zo lachen om je verhaal van het schieten van bloed…je bent meer bij dan ik destijds, ik heb nooit gevraagd waarom ze dat nou bloed schieten noemden…Thanx, wordt t na 7 1/2 jaar toch nog opgehelderd. xJess

 453. Adolfo Pegoraro disse:É verdade, dizem os mais antigos que havia filas nos supermercados para comprar cerveja. Depois que escrevi isso, uma tia me disse que ela levava todos os seus irmãos para conseguir comprar um bom estoque, pois era limitado, apenas duas garrafas por pessoa.

 454. of course like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the reality on the other hand I will definitely come again again.

 455. Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal website.

 456. Je viens de suivre ton conseil du blog et le changement de mot de passé est un succÄ—s. Les mystères de l’informatique. Je vais tester tout cela en attendant le portage de Microsoft sur IPad.Merci encore pour ta généreuse aide.

 457. city has been eclipsed by Los Angeles, and is on the verge of being eclipsed by Atlanta, Dallas and Houston, those same Mormon businessmen have been an integral part of the organization that has built over 120 temples throughout the world.I'm not saying Chicago's not going to try to steal it, just that I don't think they'll manage it.

 458. خودم مشکلش رو پیدا کردماشکال از آنتی ویروس هست که جلوی کار iw4m.dat رو میگیره اگه آف کنید آنتی ویروس رو مشکل ارور تا حد زیادی کم میشه

 459. algún tiempo os enseñé un tutorial sobre cómo fabricar una cámara estenopeica casera. Hoy os traigo algo mucho más ambicioso, el proyecto de construir desde cero una cámara

 460. cum ar fi ca acele animale chinuite sa ranjeasca fericite precum personajele din penultima poza ,iar personajele sa primeasca in gusa ,cate o bucatica de ceva doar cand isi fac bine exercitiul sau ma rog …numarul ? AR FI COOL , AR FI CIRCUS GLOBUS ADEVARAT .

 461. Not the same situation and you know it. Don’t ever try to talk a white out of being on guard around niggers. It’s people like you that cause many whites to wind up as victims of nigger crime.Here’s to your next round of “knockout king.”Deo Vindice

 462. Manquerait plus que les challengers ne comptent pas ! Voilà le barème: W F SF QFR16R32R64R128QGrand Slams20001200720360180904510 25Barclays ATP World Tour Finals*1500ATP World Tour Masters 10001000600360180904510(25)(10)(1)25ATP 5005003001809045(20)(2)20ATP 250250150904520(5)(3)12Challenger 150,000 +H125754525105Challenger 150,00011065402095Challenger 125,00010060351885Challenger 100,0009055331785Challenger 75,0008048291585Challenger 50,0007545271363Challenger 35,000 +H7545271353Futures** 15,000 +H3319941Futures** 15,0002514731Futures** 10,000179521

 463. I’ve read a few good stuff here.Definitely worth bookmarking for revisiting.I wonder how much effort you put to create such a excellent informative site. ผ้าอ้อม Goon ราคาส่ง

 464. Ja is van dezelfde fabrikant Schwarzkopf & van Henkel. @Yara: Hahah, ik spoor niet :P.@ashley @dewy, @Nikki, @Jenifer: Ik kan hem ook niet bekijken, ik weet niet wat er mis is. Ik heb erg veel problemen met YT de laatste tijd. Als hij het morgen nog niet doet, upload ik hem opnieuw.@chocoholic: ik denk dat ik die deze maand even oversla…@p sheabutter!

 465. « Si c’est le Figaro qui publie cette information, et au regard de la moyenne d’âge élevée de son lectorat, on peut parier que la lecture de l’article ne sera pas suivi d’effets. »Oh ! vous savez, la médecine et la pharmacie ont fait de très grands progrès, y compris dans ce domaine.

 466. Dr. tenho 20 anos e meu dente do siso esta nascendo e junto com ele vem a dorzinha e o inchaço da gengiva..a metade dele já está aparecendo a outra esta tampada com a gengiva que parece que vem rasgando de pouco em pouco, não fui ao dentista com medo de precisar retira-lo o que faço?

 467. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 468. Il vaut mieux en rire, car effectivement, c’est totalement affligeant ! J’ai eu un peu la même expérience lors d’un entretien avec un RH qui ne comprenait rien quand mes réponses n’allaient, je cite ses propos, « dans aucune des cases de son bordereau »….

 469. Please tell us all the terror attacks perpetrated by Jews against Arabs in 1920′s Palestine.I’ve posted on the topic in the past, e.g. You could also pick-up a book by Israel Prize winner Anita Shapira, “Land and Power: The Zionist Resort to Force, 1881-1948 and start reading about your fractured fairy tale and the origins of your misplaced sense of righteousness and hereditary entitlement. “The Arab Problem” starts on page 40 after a preliminary overview of the thoughts of the early leaders of the movement.

 470. Half a century before Christianity was legalized, the Emperor Decius moaned,“I had rather have a rival Emperor with an army against me in the field, than deal with the Pope in Rome.”The Church already had an extensive bureaucracy and records, though it was technically an clandestine organization. Â

 471. First of all, Id like to introduce myself. My name is Dennis Prickstick and I am a full time online money maker. I own a lot of seo software: ScrapeBox, ScrapeJet, GSA, SenukeX, Ultimate Demon, Article Marketing Robot and a lot of other including the old but still good Xrumer. If you own any of this tool you know that the key to dominate search engines like Google is the seo lists that gives you high authority backlinks.

 472. as-salam..Sy nk tanye skim graduan utk graduan yg baru b’kje ke? Contohnye sy graduan diploma thn 2002 tp skrg sy x b’kje klau sy gune hasil kebon utk bli keta bole x ye gune skim graduan..Terima kasih.

 473. that, let me reveal to you exactly what did do the job. Your writing is definitely pretty convincing and that is possibly why I am taking the effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Secondly, even though I can notice the jumps in reason you make, I am not confident of how you seem to connect your details which produce the final result. For right now I will yield to your issue however wish in the near future you actually link the dots better.

 474. – AnaJ svaka čast. Treba biti direktan i bez ustezanja reći a to je kod nas deficitarna populacija. Smrad do smrada -ruka ruku mije i tako dalje. Meni se čini da se Darko plaÅ¡i Rankića a i Žika ne pokazuje niÅ¡ta drugačiju reakciju a ovaj se osokolio pa udri po članovima i tumačenjima.Ko je ko u celoj priči videćemo ali nikako ne vidim zbog čega je Rankić prećutno rehabilitovan ako je sve već poznato uradio u poslednje tri godine. A onaj ko nekoga krije isti je kao i onaj koga krije.

 475. It's like swearing.I hardly ever swear, but when I do, people sit up and take notice. It's because I'm really mad.No, in this case, Spike Lee is asking Obama to get really mad about something Obama doesn't really care about. Good luck with that.

 476. Muito bom o texto… Tenho minhas fés, quer advindas da religião, quer da ciência… mas o medo do desconhecido e a sede de conhecimento são universais.Gostei bastante, parabéns pelo delicioso artigo.Obs.: Vocês já pensaram naquela integração com o facebook!? com a opção “curtir”?