این مطلب توسط در تاریخ ۱۴/۰۹/۱۳۹۵ نوشته شده است. دسته بندی : اخبار کتاب, معرفی کتاب

شناسنامه کتاب

نام ( فرانسوی ) : L’Étranger

نام ( فارسی ) : بیگانه

نویسنده : Albert Camus ( آلبر کامو )

سال انتشار : 1942 میلادی

تعداد صفحات : 184

کشور / زبان : فرانسه / فرانسوی

مترجم : جلال آل‌احمد و علی‌اصغر خبره‌زاده / انتشارات کانون معرفت

معرفی کتاب

” دیرگاهی است که من رمان «بیگانه» را در یک جمله که گمان نمی‌کنم زیاد خلاف عرف باشد، خلاصه کرده‌ام: «در جامعهٔ ما هر کس که در تدفین مادر نگرید، خطر اعدام تهدیدش می‌کند.» منظور این است که فقط بگویم قهرمان داستان از آن رو محکوم به اعدام شد که در بازی معهود مشارکت نداشت. در این معنی از جامعه خود بیگانه است و از متن برکنار؛ در پیرامون زندگی شخصی، تنها و در جستجوی لذت‌های تن سرگردان. از این رو خوانندگان او را خودباخته‌ای یافته‌اند دستخوش امواج. ”

_ آلبر کامو ، در مقدمه این کتاب.

این کتاب در سال 1942 ، در انتشارات گالیمار ( Éditions Gallimard ) منتشر شد.محتوای آن ، از مهمترین آثار فلسفهٔ اگزیستانسیالیسم به شمار می رود.

داستان بیگانه، به‌ظاهر داستانی بدون پیچیدگی است. مورسو، کارمندی در الجزایر، تلگرافی دریافت می‌کند که خبر از مرگ مادرش در خانه‌ی سالمندان می‌دهد. دو روز مرخصی می‌گیرد، به مراسم تشییع جنازه و تدفین می‌رود و به الجزایر بازمی‌گردد.

«مامان امروز مرد.» ، کامو داستانش را با این سه کلمه شروع میکند.

البته داستان کتاب ” بیگانه ” ، که در دههٔ ۳۰ در الجزایر رخ داده است، داستان مردی ست که مرتکب قتلی می شود و در انتظار اعدام خود می باشد.

از دیدگاه مورسو آدمی هیچگونه مسئولیتی در قبال رخدادهای زندگی ندارد چون هیچ نقشی در ایجاد یا تغییر آنها ندارد برای همین است که تابش نور آفتاب و بازتاب آن از تیغهٔ چاقوی مرد عرب را تنها دلیل ارتکاب به قتلش می‌داند.

این داستان و شخصیت اصلی آن ، مورسو ، دراصل بخشی از وجود خود آلبر کامو می باشد که دچار پوچ گرایی شده است.باور به پوچ گرایی در مورسو زمانی دیده می‌شود که نه تنها او به مادرش در خانه سالمندان سر نمی‌زد، بلکه هنگامی که مادرش فوت کرد هم احساس سوگواری از خود نشان نداد.

یکی از اهداف «بیگانه» به چالش کشیدن یکی از مهمترین ارکان زندگی یعنی هدف آن است و در این راستا، کامو الگوی خویش را ، مورسو، شخصی که در زندگی بی هدف است قرار داده و رفتارها، زندگی و تأثیرات تصمیم و انتخاب‌های او را به نمایش می‌کشد اما تشخیص هدفدار بودن یا بی هدف بودن زندگی را به عهده خواننده می‌گذارد.

محمدرضا پارسایار ( انتشارات هرمس ) در پیش گفتار مترجم این کتاب مینویسد : ” بیگانه ” کسی است که با هستی بیهونه کنار می آید، ریا نمی کند ، به خود و دیگران دروغ نمی گوید و هرچیز را آن گونه که هست می پذیرد. او بر ویرانه های جهانی عاری از معنا، رو در رو با مرگ ، قد بر می افرازد تا عشق به زندگی را فریاد کند.

 

⚡️ نقدها و نظرات خودتان درباره کتاب ” بیگانه ” را ، در شبکه های اجتماعی و بخش دیدگاه های این مطلب ، با ما به اشتراک بگذارید.

 

یک پاسخ به “معرفی کتاب ( بیگانه )”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *